Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Zodpovednosť za skryté vady na nehnuteľnosti

Akú garanciu má kupujúci pri kúpe bytu alebo domu, že nehnuteľnosť ktorú kupuje nemá žiadne skryté vady o ktorých ho predávajúci neinformoval a ktoré sa dodatočne prejavia na nehnuteľnosti? Odpoveď nájdete v tomto príspevku.
Čítať teraz

Vyčíslenie zostatku hypotekárneho úveru a súhlas s jeho predčasným splatením

Ako funguje a načo si dať pozor pri vyplácaní pôvodného úveru predávajúceho, ktorý je krytý záložným právom na predmete kúpy, a následný výmaz tohto záložného práva.
Čítať teraz

Späťvzatie návrhu na vklad

Môže nastať niekoľko okolností prečo by navrhovatelia, respektíve účastníci konania mohli chcieť vziať návrh na vklad späť. Späťvzatie návrhu na vklad alebo zápis vlastníckeho či iného práva k nehnuteľnosti znemená, že Okresný úrad, katastrálny odbor v tomto prípade konanie preruší alebo zastaví.
Čítať teraz

Zápis skolaudovanej stavby do katastra nehnuteľností

Ako postupovať pri zápise skolaudovanej stavby do katastra nehnuteľností, na čo si dávať pozor, či vzor žiadosti o zápis stavby nájdete v nasledujúcom manuáli.
Čítať teraz

Prevod práv a povinností stavebníka zo stavebného povolenia

Prevod práv a povinností zo stavebného povolenia je možné uskutočniť dvomi spôsobmi: prevodom pozemku, na ktorom sa má stavba postaviť alebo dohodou o prevode práv a povinností zo stavebného povolenia. Vzor dohody nájdete na konci manuálu.
Čítať teraz

Preverenie záujemcu o kúpu Vašej nehnuteľnosti

Počas obhliadky so záujemcov o Vašu nehnuteľnosť je dobré zistiť pár základných informácii o kupujúcom, vďaka ktorým budete vedieť odhadnúť trvanie predaja či predvídať potenciálne komplikácie. Nejde o žiadnu investigatívu, len o preverenie základných údajov, ktoré by mal predávajúci o svojich záujemcoch vedieť.
Čítať teraz

Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Každý predávajúci chce predať svoj dom alebo byt za najvyššiu možnú cenu. Preto aby sa Vám podarilo naplniť tento cieľ, je potrebné vedieť akým chybám sa treba vyhýbať.
Čítať teraz

Priznanie k dani z nehnuteľnosti 2022 UPDATE

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti treba každoročne podávať do 31.januára. Kto všetko je povinný priznanie podať, ako postupovať, či iné zaujímavé informácie k tejto téme sme pre vás pripravili v nasledujúcom článku.
Čítať teraz

Virtuálna prehliadka nehnuteľnosti

S virtuálnou prehliadkou si môžete byť istí, že na prehliadku prídu iba vážni záujemcovia. Môžu sa totiž virtuálne po nehnuteľnosti prejsť na svojom počítači alebo mobile a tak si vytvoriť oveľa lepšiu predstavu o priestore než by ju mali z fotiek.
Čítať teraz

Fotenie nehnuteľností

Všetci dobre vieme, že fotky sú jedným z najdôležitejších aspektov pri rozhodovaní či na prehliadku ísť alebo nie. Zlé fotografie môžu odradiť záujemcov a znížiť tak záujem o Vašu nehnuteľnosť. A preto by ste fotografie vašej nehnuteľnosti nemali podceňovať.
Čítať teraz

Zmena odberateľov na nového majiteľa nehnuteľnosti

S predajom nehnuteľnosti sú spojené ďalšie úkony, na ktoré pôvodný majiteľ možno nie vždy myslí. Medzi ne patrí aj zmena odberateľa vody, elektriny či plynu. Radi Vám poradíme ako postupovať pri tejto zmene.
Čítať teraz

Zápis rozostavanej stavby

Drvivá väčšina prípadov, kedy pre klientov riešime zápis rozostavanej stavby, je v súvislosti s čerpaním hypotekárneho úveru v banke. Okrem informácii, kedy a prečo sa zapisuje rozostavaná stavba vám v manuáli ponúkame aj vzor žiadosti a zoznam povinných príloh.
Čítať teraz

Projektová dokumentácia a stavebné povolenie

Projektová dokumentácia slúži pre účely stavebného konania, pričom sa podáva na stavebný úrad ako príloha k žiadosti o stavebné povolenie. Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Viac o tejto téme si prečítate v nasledujúcom texte.
Čítať teraz

Žiadosť o súpisné a orientačné číslo

Obec môže stavbe okrem súpisného čísla určiť aj orientačné číslo, ktoré funguje ako doplnok, ktorý bližšie identifikuje stavbu, alebo jej časť (napríklad vchod). Najčastejšie ide o prípady ak má stavba viacero vchodov. V praxi sa s týmto stretávame pri rodinných domoch s 2 a viac bytovými jednotkami, kedy každá bytová jednotka disponuje vlastným vstupom a je nutné ich odlíšiť. Viac v nasledujúcom texte.
Čítať teraz

Vydanie kolaudačného rozhodnutia

Komplexný prehľad na tému kolaudačného rozhodnutia - kedy sa podáva návrh na vydanie rozhodnutia, kto ho podáva, aké sú potrebné prílohy, či aké poplatky sú s tým spojené - to všetko sa dočítate v nasledujúcom článku.
Čítať teraz

Úschova peňazí v banke - banková vinkulácia

Pri kúpe nehnuteľnosti je viacero spôsobov ako previesť peniaze druhej strane. Medzi tie najbezpečnejšie spôsoby patrí banková vinkulácia. Čo to je, koľko Vás bude stáť či aký je rozdiel oproti notárskej úschove sa dočítate v našom manuáli.
Čítať teraz

Kontrola katastrálnej mapy pred kúpou nehnuteľnosti

Rovnako ako list vlastníctva (LV) Vám pred kúpou nehnuteľnosti odporúčame skontrolovať aj katastrálnu mapu (KM). Tú si najčastejšie pozeráme, aby sme si preverili prístupovú cestu k nehnuteľnosti. Tá je dôležitá či už pre banku v prípade financovania kúpy hypotékou, ako aj pre stavebný úrad, ktorý môže zamietnuť vydanie stavebného povolenia.
Čítať teraz

Rozdiel medzi matrikou a notársky overeným podpisom

V prípade, že potrebujete overiť podpis na listine, napr. na kúpnej zmluve, máte dve možnosti: buď vyhľadať najbližšieho notára, ktorý Vám podpis notársky overí, alebo navštíviť matriku (mestský / obecný úrad). V nasledujúcom texte Vám pokúsime priblížiť, ktorý úrad sa Vám viac oplatí.
Čítať teraz

Ako určiť cenu nehnuteľnosti

Predávate dom / byt / pozemok, ale neviete ako určiť tú správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu - pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Naša realitná kancelária Vám ponúka vypracovanie tzv. cenovej mapy zadarmo. Prezradíme Vám aj ako pri stanovení ceny postupujeme.
Čítať teraz

Rozdiel medzi prerušením, zastavením a zamietnutím konania na katastri

Počas našej praxe sme sa stretli s prípadmi, kedy klienti podali podpísané zmluvy s návrhom na vklad na kataster a následne obdržali z katastra list, že konanie bolo prerušené. Okrem prerušenia konania, kataster môže konanie aj zastaviť, alebo zamietnúť. V nasledujúcom texte vám vysvetlíme, kedy tak môže urobiť a čo to pre vás znamená. 
Čítať teraz

Darovacia zmluva a daň z predaja darovanej nehnuteľnosti

Predávate nehnuteľnosť nadobudnutú darovaním a nie ste si istý, či vám vzniká daňová povinnosť? Odpoveď na túto otázku, spolu s podmienkami, pri ktorých ste oslobodený od platenia dane, nájdete v našom článku.
Čítať teraz

Daň z nehnuteľnosti po dedení alebo dražbe

Musí platiť daň z nehnuteľnosti daňovník aj pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením, alebo dražbou? Odpoveď nájdete v našom článku.
Čítať teraz

Ako pripraviť Váš byt alebo dom na fotenie a 3D obhliadku?

Krátky postup ako sa pripraviť Váš byt alebo dom na fotenie ak sme na ceste k Vám s naším profesionálnym fotografom a 3D kamerou. Vašu nehnuteľnosť zvirtualizujeme a nafotíme.
Čítať teraz

Zriadenie sídla firmy vo vašej nehnuteľnosti

Každý podnikateľský subjekt na Slovensku musí mať oficiálne sídlo. Pri prenájme bytov, nebytových priestorov a iných nehnuteľností sa stretávame aj s požiadavkou o zriadenie sídla právnickej osoby v predmete nájmu.
Čítať teraz

Zmena odberateľa vody pri predaji nehnuteľnosti

S predajom nehnuteľnosti sú spojené ďalšie úkony, na ktoré pôvodný majiteľ možno nie vždy myslí. Medzi ne patrí aj zmena odberateľa vody Bratislavskej Vodárenskej spoločnosti (BVS). Radi Vám poradíme ako postupovať pri tejto zmene.
Čítať teraz

Prepis odberateľa elektriny pri predaji nehnuteľnosti

Pri predaji nehnuteľnosti medzi dvoma fyzickými osobami je potrebné zmeniť odberateľa elektriny, pretože platby za energie uhrádza osoba, ktorá má s daným dodávateľom uzavretú zmluvu, a nie nevyhnutne vlastník nehnuteľnosti.
Čítať teraz

Novela katastrálneho zákona

Novela katastrálneho zákona a vykonávacej vyhlášky priniesli so sebou od októbra 2018 zmeny. Prečítajte si v našom článku aké.
Čítať teraz

Aké sú možnosti predaja Vašej nehnuteľnosti ak máte hypotéku?

Existujú tri možnosti, ktoré Vám umožňujú predať Vašu nehnuteľnosť, na ktorej máte záložné právo v prospech financujúcej banky.
Čítať teraz

Potreba nadobúdacej zmluvy

Ak ste predávali alebo predávate nehnuteľnosť, určite ste sa stretli s požiadavkou na predloženie nadobúdacej zmluvy, t.j. zmluvy, ktorou ste nadobudli nehnuteľnosť do Vášho vlastníctva. U nás je jej predloženie podmienkou pri nábore nehnuteľnosti do ponuky. Vysvetlíme vám prečo.
Čítať teraz

Čítanie z listu vlastníctva

List vlastníctva je základný dokument, ktorý nám poskytne informačný prehľad o nehnuteľnosti. List vlastníctva je možné vyhľadať podľa vlastníka, parcely, alebo čísla domu. Aká je jeho forma, obsah a využitie sa dočítate v našom článku.
Čítať teraz

Parcela registra C a E - aký je medzi nimi rozdiel?

V súčasnosti sú všetky pozemky vedené v katastrálnych mapách a sú rozdelené na dve kategórie: parcely registra C (v zmluvách niekedy označované ako CKN) a parcely registra E (EKN parcely). Aby sme vedeli vysvetliť rozdiel medzi parcelami registra E a C, budeme sa musieť trochu vrátiť do histórie.
Čítať teraz

Potvrdenie o nedoplatkoch od správcu

Ak predávate byt, povinnou prílohou k zmluve o prevode vlastníctva bude vyhlásenie správcu domu o tom, že ako vlastník bytu, resp. nebytového priestoru nemáte žiadne nedoplatky na úhradách za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru. Potvrdenie o nedoplatkoch je zároveň povinnou prílohou pri podávaní návrhu na vklad do katastra.
Čítať teraz

Aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom a aké sú ich výhody a nevýhody?

Ak hľadáte pre seba nové bývanie a pozeráte ponuku aj medzi novostavbami, určite ste sa stretli s pojmami “byt” a “apartmán”. V nasledujúcom texte Vám vysvetlíme základné rozdiely medzi nimi, ich výhody a nevýhody a na čo si dávať pozor.
Čítať teraz

Oznamovacia povinnosť vlastníkov bytov pri prenájme

Zmena počtu osôb v domácnosti má vplyv na výpočet úhrady za niektoré služby spojené s bývaním. Zároveň je potrebné mať prehľad o osobách užívajúcich byt alebo nebytový priestor pri prenájmoch.
Čítať teraz

Priznanie k dani z nehnuteľnosti 2022 + služba vypracovania priznania

Objednajte si vypracovanie priznania a ušetri si čas. Doručíme ho rýchlo ešte v rámci termínu alebo ak si na to trúfate, použite náš manuál v ktorom Vás prevedieme jednotlivými krokmi.
Čítať teraz

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

Čo predstavuje príjem z prenájmu nehnuteľnosti, aké výdavky si môžete uplatniť pri výpočte dane a ako vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti, vám priblížime v našej poradni.
Čítať teraz

Krátkodobý alebo dlhodobý prenájom, aký je rozdiel?

V máji 2014 prišiel do účinnosti zákon o Krátkodobom nájme bytu, ktorý priniesol dlho očakávané zmeny, ktoré si prial nejeden prenajímateľ. Predstaviť si ho treba ako nadstavbu zákona o nájme nehnuteľnosti, ktorý je aktuálne upravený v občianskom zákonníku ako zákon č.40/1964 v rozsahu paragrafov 685 až 714.
Čítať teraz

Kúpno predajná zmluva pri predaji nehnuteľnosti + vzor kúpna zmluva

Ako vyplniť kúpnu zmluvu, krok po kroku. Povinné náležitosti kúpnej zmluvy pri predaji bytu, domu a pozemku s odporúčaniami ako predísť zbytočným chybám na katastri. Získajte rýchly prehľad ako na zostavenie kúpno predajnej zmluvy pri predaji Vášho bytu, domu či pozemku aj so vzorom kúpnej zmluvy.
Čítať teraz

Vrátenie správneho poplatku z katastra

S ohľadom na vyťaženosť kapacít katastrálneho odboru, podporenú aktuálnym realitným boomom, sme sa rozhodli, že Vám na základe našich skúseností pripravíme manuál ako si uplatniť náhradu za meškajúce konanie. Vrátenie správneho poplatku z katastra.
Čítať teraz

Ako zistiť stav konania na katastri?

Teraz si povieme, ako postupovať v prípade, že máme na katastri prebiehajúce konanie. Nezáleží na tom, akého druhu. Najčastejšie však pôjde o zmenu vlastníka, ktorého aktuálny stav by Vás mohol zaujímať.
Čítať teraz

Kúpa pozemku - na čo si dávať pozor?

Ak hľadáte pozemok vhodný na výstavbu, ako prvé by ste sa mali skontrolovať územnoplánovaciu informáciu UPI pre predmetné parcely, nakoľko tá je pre Vás smerodajná (o vydanie UPI môže požiadať na príslušnom stavebnom úrade ktokoľvek). 
Čítať teraz

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku - stále sa oplatí?

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok.
Čítať teraz

Územné rozhodnutie o umiestnení stavby

Predtým ako sa pustíte do byrokraticky náročného získavania dokladov pre stavebné povolenie vám odporúčame zistiť, či nebudete potrebovať ako prvé aj územné rozhodnutie, resp. či neviete územné a stavebné konanie zlúčiť dokopy.
Čítať teraz

Intravilán vs. extravilán

Pozemok sa môže nachádzať v zastavanej časti obce, t.j. v intraviláne, alebo mimo nej, t.j. v extraviláne. Táto informácia je dôležitá z hľadiska delenia pozemku, možnej výstavby, ale aj pri kúpe pozemku ako takej. 
Čítať teraz

Rezervácia nehnuteľnosti a vzor rezervačnej zmluvy

Ak ste sa dostali do štádia, že Vaša nehnuteľnosť si našla svojho záujemcu, dohodli ste sa na kúpnej cene a podmienkach zmluvy, gratulujeme Vám! No netreba zabúdať na to, že aj ďalšie kroky sú veľmi dôležité. V prípade, že využívate služby našej právnej pomoci, celým procesom Vás bude sprevádzať a dohliadať naň Váš osobný advokát..
Čítať teraz

Daň z predaja nehnuteľnosti a zdravotné odvody

Predali ste byt, resp. inú nehnuteľnosť a pýtate sa, či ste povinný zaplatiť daň z predaja? Chcete vedieť aké výdavky si môžete uplatniť, alebo kedy ste od platenia dane oslobodený? Myslíte aj na zdravotné odvody pri predaji nehnuteľnosti? To všetko v našom článku.
Čítať teraz

Ročná percentuálna miera nákladov - RPMN

RPMN alebo “Ročná percentuálna miera nákladov” je čierna skrinka hypotekárnych úverov ktorá môže zaťažovať Vašu peňaženku viac ako si myslíte. Čo to teda je? Touto otázkou sa s našimi klientmi zaoberáme veľmi často. RPMN je reálny náklad s Vašou hypotékou, pretože mesačná splátka nie je to jediné čo okrem istiny a úroku banke platíte. 
Čítať teraz

Trvalý / prechodný pobyt v nájomnom byte

Veľa nájomcov by si rado prihlásilo trvalý alebo prechodný pobyt na miesto, kde sa dlhodobo zdržiavajú - na adresu svojho prenajatého bytu / domu. No nie vždy sa stretnú s pochopením u majiteľov nehnuteľností, pretože tí sa obávajú, že prihlásením pobytu získava nájomca aj práva s bytom disponovať, alebo že to ovplyvní vlastnícke vzťahy.
Čítať teraz

Vyhľadávanie listu vlastníctva

List vlastníctva je základný dokument, ktorý nám poskytne informačný prehľad o nehnuteľnosti a čítanie v ňom sme si popísali v príspevku “Čítanie v liste vlastníctva”. Nahliadnutie do listu vlastníctva viete vykonať ešte pred samotným navštívením nehnuteľnosti. Stačí Vám k tomu disponovať nasledovným.
Čítať teraz

Plomba na liste vlastníctva

Čo je to plomba a ako súvisí s pravidelnou kontrolou listu vlastníctva? Plomba má preventívny účinok, nakoľko signalizuje právny úkon týkajúci sa danej nehnuteľnosti a zároveň slúži ako ochrana, aby sa s danou nehnuteľnosťou nemohlo ďalej nakladať.
Čítať teraz

Odovzdanie nehnuteľnosti a odovzdávací protokol VZOR

Ak sú zmluvy podpísané, podané na katastri a peniaze za nehnuteľnosť prevedené, tak v tejto chvíli Vás čaká už len odovzdanie nehnuteľnosti. Podmienky, ktoré musia byť splnené, aby ste si vedeli odovzdať nehnuteľnosť máte spísané v Kúpnej zmluve.
Čítať teraz

Čo znamená ÚPI a kde ju získam?

Ak zvažujete kúpu konkrétneho pozemku, jedna z prvých vecí, ktorú si budete musieť zabezpečiť je územnoplánovacia informácia (ÚPI). Tento dokument vám okamžite poskytne informáciu, či je daný pozemok stavebným pozemkom, resp. aký je možný účel využitia pozemku podľa platného územného plánu.
Čítať teraz

Na ktorom portáli sa oplatí inzerovať?

Odhalíme Vám spôsob, ako si overiť, ktorý realitný inzertný portál vie najlepšie zacieliť na svojich potenciálnych klientov a skúsime Vám zodpovedať otázku kde inzerovať a kde nie. Dali sme si s tým námahu, tak neváhajte si článok prečítať až do konca.
Čítať teraz