Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

O lokalite

Začítajte sa do opisu, možno je to to, čo hľadáte

Aktivity
Park SNP či aktívna turistika smerom na Devín na pešo alebo po cyklochodníku. Zrelaxovať sa môžete aj pokojnou prechádzkou v lesoch Devínskej kobyly či piknikom na Kráľovej hore.
Potraviny
Okrem väčších prevádzok ako Billa, či Lidl sú to ja menšie potraviny v OC Púpava a ďalšie, rovnomerne rozložené popri Karloveskej ulici.
Zdravotné služby
Celé územie pokrýva vynikajúca poliklinika Karlová ves s niekoľkými ambulanciami a lekárňou. Alternatívou je aj poliklinika Mlynská Dolina na Starých Gruntoch.
Školy
Gymnázium Ladislav Sáru, či základné školy ako Karloveská, Spojená škola Tilgnerova, či základná škola Františka z Assisi sú doplnené o celkom tri štátne materské školy.
Spojenie MHD
Primárne sú to električky č. 4 a 9, smer Centrum alebo Bory a autobusové spojenie č. 32.
Vzdialenosť do centra
Z najsevernejšej zástavky Borská do centra mesta Vám to električkou č. 9 nezaberie viac ako 14 minút, o pár minút bližšie to majú obyvatelia Rovníc (južnejšia časť), kde zo zastávky Segnerová alebo Lúčky je to len 12 minút.

Kombinácia blízkosti zelene a relatívnej dostupnosti centra mesta, aj vďaka existencii zmodernizovanej električkovej trati robia túto lokalitu jednou z najvyhľadávanejších v Bratislave vôbec. Človek by očakával, že dopyt po bývaní v tejto lokalite vyvolá v susedstve stavebný boom, no tento príbeh sa nekoná. Karlová ves trpí efektom nedostatočne rozpracovaného územného plánu s historicky pokriveným odporom verejnosti voči ďalšej výstavbe. Ak chcete bývať v bytových domoch osadených na svahovitom teréne, s krásnym výhľadom, v rozumnej vzdialenosti od najbližšej zastávky električky a s kopcami Devínskej Kobyly na dosah bicyklom (napr. Kráľová hora), tak sa s rozhodovaním poponáhľajte.

Ostáva nám len s výnimkou pár rezidenčných novostavieb pracovať so sekundárnym trhom panelových bytových domov postavených koncom 70., respektíve 80. rokov (tie však vďaka charakteru údolia kopírujú svahovitý terén a poskytujú krásne výhľady).

Zmodernizovaná električková radiála ako pomyslená hranica medzi Dlhými dielmi a východnou časťou Karlovej Vsi (Kútniky a Rovnice)

Z tých pár spomínaných chystaných, respektíve už prebiehajúcich rezidenčných projektov si niektoré vymenujeme. Medzi tie najzaujímavejšie, naväzujúce na projekt Villinki, patrí projekt Karlovka Residence, ktorá je už vo výstavbe na juhozápadnej časti svahu Staré Grunty (poskytuje výhľad až na Rakúsko). Nedávno tu pribudol ďalší rezidenčný projekt Rezidencia Lamini od RETEP Slovakia, ktorá je už dnes vypredaná.

Z komerčnejších projektov stojí za zmienku jednoznačne výstavba v okolí Patrónky (názov je odvodený od niekdajšej výroby patrónov továrne Juraja Rotha), z ktorej sa stalo akési administratívne centrum tejto mestskej časti. Okrem rozsiahleho komplexu kancelárii pod názvom Westend (zahŕňa budovy Westend Tower, Westend Gate, Westend Court a Westend Plaza), je to práve pripravovaný kampus spoločnosti ESET, ktorý pozdvihne túto časť a všeobecnosti celé mesto na novú technologickú úroveň. Cieľom je vytvoriť na Patrónke „živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave“. Slúžiť bude nie len ako sídlo spoločnosti, ale aj globálne vedecko-výskumné centrum, a plánuje tu vytvoriť ekosystém pre IT a technologické firmy a startupy, ktoré chce prepojiť s akademickými inštitúciami. Keďže však ide o kampus, nachádzať sa tu majú aj služby, prevádzky, verejné priestory či ubytovanie pre študentov a zamestnancov. Pre verejnosť by mohli byť prístupné uvažované športoviská či auditórium.

Vráťme sa v však k západnej strane kopca Staré Grunty. Keď Karloveská ulica spolu s karloveskou koľajnicou sú pomyselnou osou, pozdĺž ktorej sa tiahne výstavba a sústreďuje všetka infraštruktúra. Menujúc smerom od mesta je vyhľadávaná kaviareň Kontajner na Riviére na rohu Devínskej cesty a tejto zrenovovanej ulice.

Kontajner Na Riviére

Pokračujeme pobočkou potravinového reťazca Lidl, kde si pohodlne nakúpite aj na pešo zo zastávky električky Riviéra alebo autobusovej hromadnej dopravy, ktorá s Križovatkou Molecová ulica spája Dlhé diely so zvyškom Bratislavy. Pokračujúc na sever, popri dnes nezastavanom svahu Starých gruntov po pravej strane, prídeme k vyhľadávanej poliklinike Karlová Ves, ktorá pridáva na komforte bývania v tejto lokalite. Okrem prevádzok lekárni disponuje množstvom špecializovaných ambulancii a je len na pár minút chôdze peši od zastávky Segnerova, respektíve Jurigovo námestie. Aj keď Karlová Ves podobne ako ostatné mestské časti trpia smogom verejného parkovania, nie sme názoru, že je nevyhnutnosť tu vlastniť auto.

Poliklinika Karlová Ves

Ďalšou zastávkou, okolo ktorého sa sústredila pozvoľná zástavba panelových bytových domov patrí Námestie sv. Františka. Dominuje mu polyfunkčný komplex (kombinuje prevádzky na prízemí s rezidenčným bývaním vo forme bytov na ostatných podlažiach), ktoré ponúka zázemie celého zoznamu služieb a miest voľnočasových aktivít.

Námestie sv. Františka s kostolom Františka s Assisi

Záver tejto miestnej časti Karlovej Vsi je tvorený ulicami Borská a jednosmernou ulicou Púpavová s výškovými panelovými domami (ponúkajú krásne výhľady), pričom centrom života je rovnomenný obchodný dom z komunistického obdobia OC Púpava.

Obrovským benefitom je jednoduchý prístup do parku SNP, ktorý je vyhľadávaným miestom pre aktívny či pasívny relax. Počas slnečných dní je to tu samí bežec či korčuliar. Nájdete tu však aj množstvo detských ihrísk a nekončiacich chodníkov na kočíkovanie.

Park SNP ako jeden z hlavných ťahúňov bývania v tejto miestnej časti

Ide jednoznačne o lokalitu, ktorá má čo ponúknuť ak hľadáte zelené prostredie kopcov Karpatských lesov v kombinácii s vynikajúcim napojením do centra mesta.

Naše klasické zhrnutie na záver:

Čo lokalita ponúka: 

Vynikajúcu alternatívu bývania v skvelej dostupnosti do centra mesta, či opačným smerom do novej miestnej časti Bory, s polohou medzi kopcami Malých karpát a Dunaja.

Čo vás očarí: 

Svahovitý terén ponúka krásne výhľady na Rakúsko, ak zvažujete bytový dom na západnej strane kopca Staré Grunty.

Životný štýl:

Okolitá príroda ponúka možnosti pre aktívny životný štýl.