List vlastníctva je základný dokument, ktorý nám poskytne informačný prehľad o nehnuteľnosti a čítanie v ňom sme si popísali v príspevku “Čítanie z listu vlastníctva”.
Nahliadnutie do listu vlastníctva viete vykonať ešte pred samotným navštívením nehnuteľnosti. Stačí Vám k tomu disponovať:
Rovnako pomôže pri vyhľadávaní aj súpisné číslo stavby alebo číslo parcely prevodu. Často však býva pri kontakte s realitným maklérom problémom sa k týmto informáciám dopracovať z dôvodu “ochrany obchodu”. U nás tieto podklady vrátane predpisu zálohových platieb a mnohých ďalších obdržíte na email ešte pred samotnou obhliadkou.
Vyhľadať si ho viete hneď dvoma spôsobmi, my však rozoberieme ten, ktorý nám v praxi funguje najlepšie, a to cez portál mapka.gku.sk.
*ako alternatívu zvykneme používať katastrálny portál kapor.sk, ale použitím portálu mapky si šetríme čas nakoľko máme hneď aj prehľad o stave katastrálneho zákresu.
V prvom rade navštívte portál mapka.gku.sk. Takto vyzerá stránka, ktorá sa Vám načíta po zadaní adresy do vyhľadávača.
Treba kliknúť na "Pokračovať" v prípade úvodnej správy a následne sa nám zobrazí vyhľadávací riadok, ktorý bude náš navigačný bod pre prácu so stránkou.
Ako prvé treba začať zadaním obce alebo ulice a následne filtrovať zo zoznamu ponúk, ktoré pre Vás vyhľadávač našiel. V prípade, že sa vydáte cestou zadania obce, tak si ju po vyhľadaní vždy uzamknite, inak nebude možné pokračovať v hľadaní zadaním čísla parcely alebo súpisného čísla.
Aby sme to teda zhrnuli, máte celkom dve možnosti ako uskutočniť hľadanie. Buď zadáte presnú adresu, alebo v prípade, že má vyhľadávač s adresou problém, zvoľte metódu voľby obce (uzamknite obec) s dodatočným zadaním ulice a čísla.
Každopádne, výsledkom Vám bude nájdenie konkrétnej parcely. Nezáleží na tom, či ste hľadali podľa súpisného čísla alebo čísla parcely, vždy je výsledkom parcela. Výstup hľadania vyzerá takto.
V ľavej časti máte 3 hlavné navigačné tlačidlá a stránka Vám ukáže ako prvé vlastníka parcely. V tomto prípade je vlastníkom právnicky subjekt vo výlučnom podiele 1/1.
Pre vygenerovanie LV používate vždy tieto dve veľké ikony. Je jedno, či ste sa dopracovali k parcele / stavbe s kompletným zoznamom vlastníkov, alebo len čiastočným, vždy je možné získať LV. Ten sa Vám načíta do novej karty.
V prípade ak by na parcele stál bytový, alebo rodinný dom s 3 bytovými jednotkami tak sa zobrazia všetci vlastníci. To platí aj v prípade ak je niekoľko podielových vlastníkov. Kliknutím na vlastníka sa môžete dopracovať k takzvanému čiastočnému výpisu listu vlastníctva, čo je štandardný list vlastníctva, len na rozdiel od úplného výpisu obsahuje údaje len o konkrétnom vlastníkovi.
A takto jednoducho sa dopracujete k výpisu listu pre konkrétneho vlastníka nehnuteľnosti. Kliknutím na šípku späť sa vrátite k spomínaným 3 tlačidlám.
Tie prakticky zodpovedajú deľbe na sekcie v prípade listu vlastníctva, ktoré sme si opísali v príspevku “Čítanie z listu vlastníctva”.
Prvé tlačidlo Vám zobrazuje vlastníkov (na liste vlastníctva časť B). Tlačidlo, ktoré je druhé v poradí a je označené ikonou domčeka zodpovedá sekcii, v ktorej máte zapísané stavby na danej parcele.
Pre zistenie viac detailov o stavbe kliknite na vygenerovanie listu vlastníctva. Pod tretím tlačidlom označeným ikonou “Informácie” sa skrývajú parametre k parcele ako:
A ďalšie …
Táto katastrálna mapka je natoľko šikovná, že Vám umožňuje zobrazenú parcelu aj so všetkými informáciami rovno vytlačiť alebo zmerať. Pre nás je zaujímavejšie práve meranie, ktoré aktívne využívame v rámci príprav na predaj domu alebo pozemku.
Kliknutím na menu v hornej ľavej časti vyvoláte postranné menu, ktoré ponúka niekoľko ďalších možností.
My klikneme na ikonu meranie.
Je to šikovný nástroj, ktorý pomocou umiestnenia niekoľkých bodov zmeria strany pozemku a určí aj jeho výmeru. Samozrejme, údaje sú orientačné a treba rešpektovať výmeru uvedenú na liste vlastníctva. Ale pre definovanie dĺžky a šírky pozemku je to voľba číslo jedna.
V rámci používania tohto portálu sú toto asi najhlavnejšie úkony, ktoré by ste mohli využiť. Za zmienku možno ešte stojí zmena podkladu, na ktorom sa Vám katastrálna mapa zobrazuje a to do:
Používanie katastrálnej mapy odporúčame vykonať, ak Vás nejaká ponuka pozemku alebo rodinného domu zaujala (vrátane bytu v rodinnom dome). V prípade bytového domu nehrá až takú veľkú rolu, ale dá sa použiť na vyhľadanie listu vlastníctva, ktoré je jednoduchšie ako v prípade katastrálneho portálu.
*zoznam vlastníkov v ľavej časti v prípade bytového domu je rýchlejšie pre listovanie a získanie čiastočného výpisu listu vlastníctva.
Na záver už len: Prosím skontrolujte si stav a legislatívnu formu prístupovej cesty. Tým nemyslíme, či je prejazdná, ale či parcela, ktorú kupujete (záhrada alebo zastavaná):
Až príliš často sa nám stáva, že nás klienti oslovia s požiadavkou na predaj nehnuteľnosti, ktorá nemá vysporiadaný prístup a takúto nehnuteľnosť nielenže klientom neodporúčame nadobúdať, ale ani ju nezaloží ako ručenie žiadna z bánk.