Najčastejšie dôvody pre späťvzatie návrhu na vklad do katastra, s ktorými sa stretávame v praxi aj my:
Tých situácii by sme vedeli menovať niekoľko, dôležité je však, že vykonať späťvzatie je možné len za účasti a súhlasu všetkých účastníkov návrhu na vklad, ktorého sa má späťvzatím zastaviť. Návrh na späťvzatie je nutné podať písomne*, pričom odporúčame podpisy účastníkov aj úradne overiť.
*ak ste návrh na vklad / zápis vykonali elektronicky, tak aj návrh na späťvzatie tohto vkladu je nutné vykonať rovnakou formou a to elektronicky (ak ho podáte cez podateľňu, nebude sa na listinu v konaní prihliadať)
Vzor listiny na vykonanie späťvzatia návrhu na vklad / zápis, nájdete v prílohe tohto príspevku, pričom pre jeho správne vyplnenie odporúčame mať pri sebe návrh na vklad potvrdený prijímacou pečiatkou katastra. Už v hlavičke dokumentu sa budete odvolávať na evidenčné číslo konania - plomba (viac o plombe a ako zistiť stav konania TU), ktoré nájdete na tejto pečiatke, respektíve si ho môžete vyčítať z listu vlastníctva (ako si nájsť výpis listu vlastníctva TU). Rovnako z pôvodného návrhu na vklad vyčítate a prepíšete údaje všetkých účastníkov.
Tak ako sme spomenuli vyššie, späťvzatie je nutné vykonať písomne a doručiť ho Okresnému úradu, katastrálnemu odboru v písomnej podobe a to cez podateľňu alebo elektronicky.
O zastavení, respektíve prerušení Vám bude doručené rozhodnutie (viac o rozhodnutí katastra TU).
Kataster v tomto prípade posúdi akú výšku správneho poplatku, vzhľadom na stav a pokročilosť konania, je ochotný vrátiť účastníkovi späť. Správny poplatok vám kataster vráti len na základe žiadosti, preto náš vzor späťvzatia konania nižšie žiadosť o vrátenie alikvotnej čiastky správneho poplatku obsahuje.
Je nutné uviesť jedného z účastníkov a jeho bankové spojenie (IBAN) v prospech ktorého účtu sa má čiastka vrátiť.
V prípade ak bol Okresnému úradu, katastrálnemu odboru doručený návrh na späťvzatie vkladu podpísaný len jedným z účastníkov zmluvy, katastrálny odbor prebiehajúce konanie preruší a vyzve aj ostatných účastníkov právneho úkonu – zmluvy (navrhovateľov), aby sa vyjadrili k späťvzatiu návrhu.
Ak ostatní účastníci konania nesúhlasia so späťvzatím návrhu na vklad, vklad kataster povolí, avšak za predpokladu, že sú splnené ostatné podmienky na povolenie vkladu.
Podľa § 30 ods. 2 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania. Účastníkom právneho úkonu (návrhu na vklad / zápis), na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti môže byť aj len jeden z nich (v prípade kúpnej zmluvy, napríklad predávajúci), pričom zo zákonných ustanovení nevyplýva povinnosť podať návrh na vklad všetkými účastníkmi právneho úkonu, resp. účastníkmi konania (teda aj kupujúcim na strane druhej).
Práve z tohto titulu v praxi zaväzujeme k podaniu návrhu na vklad oboch účastníkov (predávajúceho aj kupujúceho), aby potom nedošlo k zvýhodneniu ktoréhokoľvek účastníka, ktorý by mal možnosť vykonať späťvzatie návrhu na vklad.