Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Čítanie na 5 minút
Prílohy k príspevku

Každý predávajúci chce predať svoj dom alebo byt za najvyššiu možnú cenu. Preto aby sa Vám podarilo naplniť tento cieľ, je potrebné vedieť akým chybám sa treba vyhýbať.


Každý predávajúci chce predať svoj dom alebo byt za najvyššiu možnú cenu. Na základe skúsenosti však vieme, že majitelia robia veľa chýb, od inzercie, cez obhliadky až po samostatný predaj, ktoré im bránia dosiahnúť tento cieľ. Pozrime sa teda na tie najčastejšie chyby, ktorým sa môžete vyvarovať:

1. Nedostatočné znalosti situácie na trhu

Táto prvá a zároveň základná chyba samopredajcov je, že bez skúseností nepoznajú podrobnejšiu situáciu na trhu. Väčšinou majú príliš veľké očakávania, nevedia na čo si pri predaji dávať pozor a preto často narazia na sklamanie. Zároveň ich každá chyba môže stáť aj niekoľko tisíc euro.

Každý človek vie predávať, rozdiel je v tom, že niekto dokáže predávať oveľa lepšie ako ten druhý. Toto platí aj pre realitný trh, preto aby ste dokázali čo najlepšie predať dom/byt, je dobré, ak predaj zveríte do rúk realitným maklérom, ktorí poznajú situáciu na trhu veľmi dobre a teda s vysokou pravdepodobnosťou bude predaj nehnuteľnosti zrealizovaný presne podľa Vaších predstáv. Pokiaľ Vás odrádza vysoká provízia pre makléra za predaj, využite našu realitnú službu #bezprovízie. Vy necháte predaj Vašej nehnuteľnosti na odborníka a zároveň ušetríte niekoľko tisíc eur oproti klasickým realitným kanceláriam.

2. Inzerovanie nehnuteľnosti viacerými realitnými kanceláriami

Druhou, veľmi častou chybou pri predaji domu alebo bytu, je práve inzerovanie nehnuteľnosti viacerými realitnými kanceláriami.

Ako sme písali v prvom bode, majiteľ nehnuteľnosti, ktorý nemá dostatočný časový priestor a skúsenosti s predajom nehnuteľností, by sa mal určite obrátiť na pomoc realitnej kancelárie, ktorá mu určite poskytne dostatočnú pomoc pri predaji nehnuteľnosti.

Niektorí majitelia ale veria tomu, že čím viac realitných kancelárií má ich byt/dom v ponuke, tým skôr dokážu zrealizovať predaj nehnuteľnosti. 

Opak je však pravdou, to znamená, že ani po niekoľkých mesiacoch nedokážu nájsť správneho kupujúceho. Treba si uvedomiť, že realitné kancelárie propagujú svoje ponuky na rovnakých realitných portáloch a zákazník môže ostať z toho množstva inzerátov na rovnakú nehnuteľnosť akurát zmätený.

3. Zlé nastavenie predajnej ceny

Medzi najväčšie chyby pri predaji nehnuteľnosti jednoznačne patrí zlé nastavenie predajnej ceny. Pochopiteľne, každý majiteľ (predávajúci), chce dosiahnuť čo najvyšší zisk, no v tomto prípade si treba uvedomiť, že existuje len veľmi obmedzený počet možností, ako sa dá ovplyvniť jej výsledná hodnota. Nastavenie tej správnej ceny nie je vôbec jednoduché- pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Prezradíme Vám ako pri stanovení ceny postupujeme my.

Najväčšiu váhu vplývajúcu na výslednú cenu majú konkurenčné ponuky domov a bytov v danej lokalite. Z toho vyplýva, že ak nastavíte vysokú cenu v porovnaní s konkurenciou, tak odradíte vážnych záujemcov, ktorí by mali záujem o Vašu nehnuteľnosť. Pri určovaní predajnej ceny, nemôžete teda zabúdať na konkurenciu.

4. Zlá príprava nehnuteľnosti na fotenie či na samotnú prehliadku 

Majitelia nehnuteľností veľmi často zabúdajú pripraviť nehnuteľnosť na predaj. Práve túto zlú prípravu nehnuteľnosti môžeme považovať za ďalšiu vážnu chybu, ktorej sa majitelia domov alebo bytov často dopúšťajú

Dobrá príprava nehnuteľnosti tvorí dobrý základ pre to, aby dokázala zaujať potenciálnych vážnych kupujúcich. Preto netreba podceňovať ani ten najmenší detail, lebo aj ten môže mať vplyv na predanie nehnuteľnosti a predajnú cenu.

Teda aj malé úpravy, ako vymaľovanie priestoru, kvalitne upratané priestory, pridané doplnky, môže zmeniť pocit z neútulného holopriestoru na domov. A presne o tom je príprava nehnuteľnosti na predaj. 

Ako ma správne vyzerať príprava? 

Pred samotným fotením alebo obhliadkou dôkladne upracte a  odstráňte všetky osobné veci ako napríklad rodinné fotografie, voľne pohodené oblečenie, rozsiahle zbierky magnetiek z chladničky.

Príprava pred fotením je v tomto smere dôležitejšia ako pred obhliadkou. Rozdiel spočíva v tom, že na fotení musí Vaša nehnuteľnosť zaujať potenciálnych kupujúcich, získať si ich pozornosť a hlavne vyzerať neutrálne. Kupujúci musí mať pocit ako keby sa mohol nasťahovať hneď na druhý deň do Vašej nehnuteľnosti.

Príprava pred obhliadkou by mala vyzerať tak, že rozsvietite svetlá tam, kde treba, vytiahnete žalúzie, vyprázdnite poličky. Ďalšie odporúčania nájdete v našom manuály Ako pripraviť Váš byt alebo dom na fotenie a 3D obhliadku.

V neposlednom rade je dôležité vedieť poskytnúť čo najviac informácií potenciálnym kupujúcim o Vašom byte alebo dome.

Odporúčame Vám prípravu 3D obhliadky, ktorá bude prezentovať vašu nehnuteľnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Tým pádom na osobnú obhliadku prídu už len seriózni záujemcovia. 3D obhliadka je súčasťou nášej realitnej služby #bezprovízie. 

5. Nedostatok kvalitného a aktívneho marketingu

Treba si uvedomiť, že dobrá príprava nehnuteľnosti automaticky nezaručí kratší čas predaja, či zvýšenie predajnej ceny nehnuteľnosti.

Na základe našich skúseností vieme, že veľa predávajúcich podceňuje tento krok, ktorý rozhoduje o tom, koľko vážnych záujemcov príde na obhliadku nehnuteľnosti. 

Veľmi často sa stáva, že majitelia zverejnia na internete inzerát bytu či domu s nekvalitnými fotografiami, s veľmi nekvalitným a hlavne nedostatočným popisom nehnuteľnosti. Treba si uvedomiť, že väčšinu podnetov vnímame pomocou zraku, tak práve kvalitné fotografie s kvalitným popisom zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v upútaní pozornosti potenciálnych kupujúcich. Pokiaľ zveríte predaj nehnuteľnosti nám, náš marketingový tím sa postará o kvalitnú propragáciu a marketing Vašej nehnuteľnosti ako na realitných portáloch, tak aj na sociálnych sieťach.

6. Chybná zmluvná dokumentácia 

Ako poslednú chybu pri predaji nehnuteľnosti môžeme považovať chybný zmluvný proces prevodu nehnuteľnosti, a to z pohľadu obsahu zmluvy ako aj jeho formy. Bez právneho poradenstva si môžete spôsobiť zbytočné problémy.

Okrem toho si treba uvedomiť, že kataster nehnuteľností dôsledne kontroluje, či zmluva obsahuje zákonné ale aj formálne požiadavky. Absencia čo i len jedného písmena alebo číslice v popise nehnuteľnosti môže zablokovať proces prevodu nehnuteľnosti aj na niekoľko týždňov.

Aby ste sa vyhli takýmto problémom, odporúčame, aby ste sa obrátili na skúsených právnikov. V našej realitnej kancelárii vám ponúkame komplexný právny servis.

Máte otázku?

Radi Vám v rámci kapacít poradíme
Ďakujeme! Vašu správu sme dostali a pokúsime sa na ňu odpovedať ..
Oops! Niečo sa pokazilo, skúste znova prosím.

Mohlo by Vás ešte zaujímať

Preverenie záujemcu o kúpu Vašej nehnuteľnosti

Počas obhliadky so záujemcov o Vašu nehnuteľnosť je dobré zistiť pár základných informácii o kupujúcom, vďaka ktorým budete vedieť odhadnúť trvanie predaja či predvídať potenciálne komplikácie. Nejde o žiadnu investigatívu, len o preverenie základných údajov, ktoré by mal predávajúci o svojich záujemcoch vedieť.
Čítať teraz

Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Každý predávajúci chce predať svoj dom alebo byt za najvyššiu možnú cenu. Preto aby sa Vám podarilo naplniť tento cieľ, je potrebné vedieť akým chybám sa treba vyhýbať.
Čítať teraz

Virtuálna prehliadka nehnuteľnosti

S virtuálnou prehliadkou si môžete byť istí, že na prehliadku prídu iba vážni záujemcovia. Môžu sa totiž virtuálne po nehnuteľnosti prejsť na svojom počítači alebo mobile a tak si vytvoriť oveľa lepšiu predstavu o priestore než by ju mali z fotiek.
Čítať teraz

Fotenie nehnuteľností

Všetci dobre vieme, že fotky sú jedným z najdôležitejších aspektov pri rozhodovaní či na prehliadku ísť alebo nie. Zlé fotografie môžu odradiť záujemcov a znížiť tak záujem o Vašu nehnuteľnosť. A preto by ste fotografie vašej nehnuteľnosti nemali podceňovať.
Čítať teraz

Ako pripraviť Váš byt alebo dom na fotenie a 3D obhliadku?

Krátky postup ako sa pripraviť Váš byt alebo dom na fotenie ak sme na ceste k Vám s naším profesionálnym fotografom a 3D kamerou. Vašu nehnuteľnosť zvirtualizujeme a nafotíme.
Čítať teraz