V priemere klientom na provízii ušetríme 2435€
Máte otázku?

Napíšte nám ju sem a my Vám ZADARMO odpovieme

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku - stále sa oplatí?

Stiahnuť

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok. Veľakrát je za tým aj výhodnejšia cena. Je ale bývanie v Rakúsku stále výhodnejšie ako na Slovensku?

V minulosti boli ceny za nehnuteľnosti v Rakúsku výrazne nižšie ako v Bratislave, ale podľa posledných skúseností sa tento rozdiel stráca, hlavne kvôli vedľajším nákladom, ktoré vznikajú kúpou nehnuteľností v Rakúsku. Zároveň pohraničné dedinky ako Kittsee, Berg, alebo Wolfsthal sú už tak zastavané, že získať pozemok v týchto zónach je takmer nemožné. Ak chcete stavať dom podľa vlastných predstáv, budete musieť zájsť do vzdialenejších oblastí, napr. k okoliu Neusiedlersee. Niektoré obce (napr.Berg) má špecifické podmienky, pokiaľ chcete odkúpiť pozemok od obce (väčšina pozemkov v ponuke je vlastnená obcou), tak musíte mať znalosť nemeckého jazyka na komunikatívnej úrovni.

Zhrňme si výhody a nevýhody kúpy nehnuteľnosti v Rakúsku:

Výhody:

 • vyššia kvalita života
 • nárok na zdravotnú starostlivosť 
 • dôraz na ochranu životného prostredia
 • stále o niečo výhodnejšie ceny nehnuteľností
 • realizácia iba nízkoenergetických stavieb 

Nevýhody:

 • jazyková bariéra, kedy základné znalosti nemčiny zo školy nie sú postačujúce. Na komunikáciu s úradmi, alebo už pri podpise zmluvy budete potrebovať tlmočníka (ak samozrejme nemčinu neovládate), v pohraničnej oblasti už nájdete niekoľko notárskych úradov, kde sa dohovoríte aj slovensky, avšak zmluvy musia byť samozrejme v nemčine.
 • nemožnosť využiť slovenskú stavebnú spoločnosť ( pokiaľ nespĺňa rakúske štandardy )
 • iné podmienky pre získanie úveru od banky (a slovenská banka Vám samozrejme neposkytne úver na kúpu nehnuteľnosti v AT)
 • nutnosť prehlásiť auto na rakúske značky, s čím sú spojené vyššie náklady ako na Slovensku
 • neznalosť rakúskych zákonov (a obchodných zvyklostí); rôzne stavebné práva v jednotlivých spolkoch
 • už vyššie spomínané poplatky. Pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku je potrebné uhradiť:
 • daň z nadobudnutia nehnuteľnosti ( 3,5%) 
 • poplatok na katastri (1,1%), 
 • poplatok za notára (cca od 1% do 2,5%)  
 • províziu realitnej kancelárie (max 3%  z kúpnej ceny nehnuteľnosti)
 • pri financovaní kúpy prostredníctvom úveru je poplatok za spracovanie úveru 2 až 3%  
 • poplatok za zápis ťarchy v prospech banky vo výške 1,2% z výšky úveru (prípadne z výšky zapísanej ťarchy).

Ak ste zvážili všetky výhody / nevýhody a rozhodli ste sa pre kúpu nehnuteľnosti v Rakúsku, tu sú základné pojmy a postupy, ktoré by ste mali poznať predtým ako sa pustíte do celého procesu:

Záväzná ponuka / verbindliches Kaufanbot - podpisuje sa, keď ma kupujúci vážny záujem o kúpu nehnuteľnosti. Táto záväzná zmluva už obsahuje skoro všetky potrebné náležitosti - informácie o nehnuteľnosti, zmluvných stranách, o výške ceny, poplatkoch za notára / advokáta, províziu pre makléra, výška daní atď. Treba dobre zvážiť podpis tejto zmluvy, nakoľko po jej podpise už nie je jednoduché od kúpy odstúpiť.

Dôvernícka správa / Treuhandauftrag - je to spôsob, ktorý zabezpečuje to, že predávajúci nedostane peniaze skôr, ako je nehnuteľnosť prepísaná na nového majiteľa a naopak, kupujúci sa nestane majiteľom predtým, ako zaplatí peniaze. Určí sa “dôverník”, zvyčajne notár / advokát, ktorý vytvorí konto a peniaze od kupujúceho pošle predávajúcemu vtedy, keď je nehnuteľnosť prepísaná v katastri na nového majiteľa.

Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti / Grunderwerbssteuer musí kupujúci uhradiť pri kúpe nehnuteľnosti a pohybuje sa vo výške 3,5 % kúpnej ceny.

Zmluva o bytovom vlastníctve / Wohnungseigentumsvertrag  - ak v Rakúsku kúpite byt, stanete sa podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti s exkluzívnym právom na užívanie vášho konkrétneho bytu a zároveň sa stávate aj zmluvným partnerom zmluvy o bytovom vlastníctve. Spolu s týmto právom vám ale plynú aj povinnosti ( hlavne mesačné platby za prevádzku).

Stavebné konanie / Bauverfahren - pri kúpe novostavby si treba overiť, či bolo stavebné konanie ukončené, inak môžete čeliť vysokej pokute.

Pri kúpe pozemku si overte plán funkčného využitia plochy / Flächenwidmungsplan a zastavovacie plány / Bebauungsplan, u nás niečo ako územný plán. Určujú možnosti využitia pozemku a možnosť zastavania pozemku, výšku stavby apod.

Tento článok poskytuje len súhrn základných informácií o kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku. Vždy si dopredu overte všetky potrebné informácie na príslušných úradoch a dajte pozor aby ste nenaleteli pochybným predávajúcim, alebo nedoplatili na neznalosť jazyka a miestnych zákonov.

zdroj: etrend, Finat Immobilien


Nenašli ste čo ste hľadali?

Aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom a aké sú ich výhody a nevýhody?

Ak hľadáte pre seba nové bývanie a pozeráte ponuku aj medzi novostavbami, určite ste sa stretli s pojmami “byt” a “apartmán”. V nasledujúcom texte Vám vysvetlíme základné rozdiely medzi nimi, ich výhody a nevýhody a na čo si dávať pozor.

Čítať teraz

Chcete predať svoj domov? Aj takéto ťažkosti vás môžu postretnúť na ceste za úspechom

Predávanie domu nie je až tak jednoduchý proces, ako by ste si mohli myslieť predtým, než ste sa doň vôbec pustili. Je doň totiž zapletených oveľa viac aspektov ako sa Vám zo začiatku mohlo zdať a v mnohých z nich zohrávajú emócie obrovskú rolu.

Čítať teraz

Koncesionárske poplatky a SIPO platby

Ak ste sa po kúpe nehnuteľnosti stali ako fyzická osoba novým odberateľom elektriny, automaticky Vám vzniká povinnosť platiť koncesionárske poplatky RTVS. Prečítajte si o tom viac.

Čítať teraz

Kúpa pozemku - na čo si dávať pozor?

Ak hľadáte pozemok vhodný na výstavbu, ako prvé by ste sa mali skontrolovať územnoplánovaciu informáciu UPI pre predmetné parcely, nakoľko tá je pre Vás smerodajná (o vydanie UPI môže požiadať na príslušnom stavebnom úrade ktokoľvek). 

Čítať teraz

Rozdiel medzi matrikou a notársky overeným podpisom

V prípade, že potrebujete overiť podpis na listine, napr. na kúpnej zmluve, máte dve možnosti: buď vyhľadať najbližšieho notára, alebo navštíviť matriku (mestský / obecný úrad). V nasledujúcom texte Vám pokúsime priblížiť, ktorý úrad sa Vám viac oplatí.

Čítať teraz