Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku - stále sa oplatí?

Čítanie na 5 minút
Prílohy k príspevku

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok.

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok. Veľakrát je za tým aj výhodnejšia cena. Je ale bývanie v Rakúsku stále výhodnejšie ako na Slovensku?

V minulosti boli ceny za nehnuteľnosti v Rakúsku výrazne nižšie ako v Bratislave, ale podľa posledných skúseností sa tento rozdiel stráca, hlavne kvôli vedľajším nákladom, ktoré vznikajú kúpou nehnuteľností v Rakúsku. Zároveň pohraničné dedinky ako Kittsee, Berg, alebo Wolfsthal sú už tak zastavané, že získať pozemok v týchto zónach je takmer nemožné. Ak chcete stavať dom podľa vlastných predstáv, budete musieť zájsť do vzdialenejších oblastí, napr. k okoliu Neusiedlersee. Niektoré obce (napr.Berg) má špecifické podmienky, pokiaľ chcete odkúpiť pozemok od obce (väčšina pozemkov v ponuke je vlastnená obcou), tak musíte mať znalosť nemeckého jazyka na komunikatívnej úrovni.

Zhrňme si výhody a nevýhody kúpy nehnuteľnosti v Rakúsku:

Výhody:

  • vyššia kvalita života
  • nárok na zdravotnú starostlivosť 
  • dôraz na ochranu životného prostredia
  • stále o niečo výhodnejšie ceny nehnuteľností
  • realizácia iba nízkoenergetických stavieb 

Nevýhody:

  • jazyková bariéra, kedy základné znalosti nemčiny zo školy nie sú postačujúce. Na komunikáciu s úradmi, alebo už pri podpise zmluvy budete potrebovať tlmočníka (ak samozrejme nemčinu neovládate), v pohraničnej oblasti už nájdete niekoľko notárskych úradov, kde sa dohovoríte aj slovensky, avšak zmluvy musia byť samozrejme v nemčine.
  • nemožnosť využiť slovenskú stavebnú spoločnosť ( pokiaľ nespĺňa rakúske štandardy )
  • iné podmienky pre získanie úveru od banky (a slovenská banka Vám samozrejme neposkytne úver na kúpu nehnuteľnosti v AT)
  • nutnosť prehlásiť auto na rakúske značky, s čím sú spojené vyššie náklady ako na Slovensku
  • neznalosť rakúskych zákonov (a obchodných zvyklostí); rôzne stavebné práva v jednotlivých spolkoch
  • už vyššie spomínané poplatky. Pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku je potrebné uhradiť:
  • daň z nadobudnutia nehnuteľnosti ( 3,5%) 
  • poplatok na katastri (1,1%), 
  • poplatok za notára (cca od 1% do 2,5%)  
  • províziu realitnej kancelárie (max 3%  z kúpnej ceny nehnuteľnosti)
  • pri financovaní kúpy prostredníctvom úveru je poplatok za spracovanie úveru 2 až 3%  
  • poplatok za zápis ťarchy v prospech banky vo výške 1,2% z výšky úveru (prípadne z výšky zapísanej ťarchy).

Ak ste zvážili všetky výhody / nevýhody a rozhodli ste sa pre kúpu nehnuteľnosti v Rakúsku, tu sú základné pojmy a postupy, ktoré by ste mali poznať predtým ako sa pustíte do celého procesu:

Záväzná ponuka / verbindliches Kaufanbot - podpisuje sa, keď ma kupujúci vážny záujem o kúpu nehnuteľnosti. Táto záväzná zmluva už obsahuje skoro všetky potrebné náležitosti - informácie o nehnuteľnosti, zmluvných stranách, o výške ceny, poplatkoch za notára / advokáta, províziu pre makléra, výška daní atď. Treba dobre zvážiť podpis tejto zmluvy, nakoľko po jej podpise už nie je jednoduché od kúpy odstúpiť.

Dôvernícka správa / Treuhandauftrag - je to spôsob, ktorý zabezpečuje to, že predávajúci nedostane peniaze skôr, ako je nehnuteľnosť prepísaná na nového majiteľa a naopak, kupujúci sa nestane majiteľom predtým, ako zaplatí peniaze. Určí sa “dôverník”, zvyčajne notár / advokát, ktorý vytvorí konto a peniaze od kupujúceho pošle predávajúcemu vtedy, keď je nehnuteľnosť prepísaná v katastri na nového majiteľa.

Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti / Grunderwerbssteuer musí kupujúci uhradiť pri kúpe nehnuteľnosti a pohybuje sa vo výške 3,5 % kúpnej ceny.

Zmluva o bytovom vlastníctve / Wohnungseigentumsvertrag  - ak v Rakúsku kúpite byt, stanete sa podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti s exkluzívnym právom na užívanie vášho konkrétneho bytu a zároveň sa stávate aj zmluvným partnerom zmluvy o bytovom vlastníctve. Spolu s týmto právom vám ale plynú aj povinnosti ( hlavne mesačné platby za prevádzku).

Stavebné konanie / Bauverfahren - pri kúpe novostavby si treba overiť, či bolo stavebné konanie ukončené, inak môžete čeliť vysokej pokute.

Pri kúpe pozemku si overte plán funkčného využitia plochy / Flächenwidmungsplan a zastavovacie plány / Bebauungsplan, u nás niečo ako územný plán. Určujú možnosti využitia pozemku a možnosť zastavania pozemku, výšku stavby apod.

Tento článok poskytuje len súhrn základných informácií o kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku. Vždy si dopredu overte všetky potrebné informácie na príslušných úradoch a dajte pozor aby ste nenaleteli pochybným predávajúcim, alebo nedoplatili na neznalosť jazyka a miestnych zákonov.

zdroj: etrend, Finat Immobilien


Máte otázku?

Radi Vám v rámci kapacít poradíme
Ďakujeme! Vašu správu sme dostali a pokúsime sa na ňu odpovedať ..
Oops! Niečo sa pokazilo, skúste znova prosím.

Mohlo by Vás ešte zaujímať

Zodpovednosť za skryté vady na nehnuteľnosti

Akú garanciu má kupujúci pri kúpe bytu alebo domu, že nehnuteľnosť ktorú kupuje nemá žiadne skryté vady o ktorých ho predávajúci neinformoval a ktoré sa dodatočne prejavia na nehnuteľnosti? Odpoveď nájdete v tomto príspevku.
Čítať teraz

Vyčíslenie zostatku hypotekárneho úveru a súhlas s jeho predčasným splatením

Ako funguje a načo si dať pozor pri vyplácaní pôvodného úveru predávajúceho, ktorý je krytý záložným právom na predmete kúpy, a následný výmaz tohto záložného práva.
Čítať teraz

Zápis rozostavanej stavby

Drvivá väčšina prípadov, kedy pre klientov riešime zápis rozostavanej stavby, je v súvislosti s čerpaním hypotekárneho úveru v banke. Okrem informácii, kedy a prečo sa zapisuje rozostavaná stavba vám v manuáli ponúkame aj vzor žiadosti a zoznam povinných príloh.
Čítať teraz

Projektová dokumentácia a stavebné povolenie

Projektová dokumentácia slúži pre účely stavebného konania, pričom sa podáva na stavebný úrad ako príloha k žiadosti o stavebné povolenie. Stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Viac o tejto téme si prečítate v nasledujúcom texte.
Čítať teraz

Žiadosť o súpisné a orientačné číslo

Obec môže stavbe okrem súpisného čísla určiť aj orientačné číslo, ktoré funguje ako doplnok, ktorý bližšie identifikuje stavbu, alebo jej časť (napríklad vchod). Najčastejšie ide o prípady ak má stavba viacero vchodov. V praxi sa s týmto stretávame pri rodinných domoch s 2 a viac bytovými jednotkami, kedy každá bytová jednotka disponuje vlastným vstupom a je nutné ich odlíšiť. Viac v nasledujúcom texte.
Čítať teraz