V priemere klientom na provízii ušetríme 2435€
Máte otázku?

Napíšte nám ju sem a my Vám ZADARMO odpovieme

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Koncesionárske poplatky a SIPO platby

Stiahnuť

Ak ste sa po kúpe nehnuteľnosti stali ako fyzická osoba novým odberateľom elektriny, automaticky Vám vzniká povinnosť platiť koncesionárske poplatky RTVS. Táto povinnosť vzniká k 1. dňu nasledujúceho mesiaca (čiže ak ste sa stali odberateľom 15.8., platiť musíte od 1.9.).

Vo vašej platbe za elektrinu tento poplatok nie je automaticky zarátaný, na zaplatenie úhrady sa preto musíte sami prihlásiť, a to do 30 dní odkedy ste sa stali odberateľom elektriny.

Ako sa prihlásiť

Prihlásiť sa na úhradu RTVS je možné prostredníctvom online prihlášky, formulárom na ktorejkoľvek pobočke pošty, kontaktným formulárom, telefonicky alebo osobne na stránkovom pracovisku.

Výška a spôsob úhrady

Výška úhrady je 4,64 eur za každý, aj začatý kalendárny mesiac. Úhrada RTVS sa platí platbou na účet RTVS alebo prostredníctvom služby slovenskej pošty SIPO.

V prípade, že ste evidovaný ako odberateľ elektriny na viacerých odberných miestanch, platíte úhradu len za jedno odberné miesto. Túto skutočnosť však treba oznámiť RTVS pomocou tohto formulára: https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kontakt/ina-otazka.V ňom nahlásite ďalšie odberné miesta elektriny, pri ktorých budete oslobodený od platby za RTVS. Budete k tomu potrebovať:

  • Evidenčné číslo SIPO alebo variabilný symbol (77xxx) pod ktorým platíte úhrady RTVS. 
  • Zmluvy, faktúry alebo potvrdenia od Vášho dodávateľa elektriny za všetky odberné miesta s uvedením odberateľa elektriny a adresy odberného miesta elektriny. 

Podmienkou však je, aby odberateľom elektriny bola na odberných miestach tá istá osoba. 

Kto poplatok neplatí

Vďaka novele zákona, platnej od 1.1.2020, neplatia koncesionárske poplatky nasledujúce osoby:

- poberatelia dôchodkových dávok (starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, vdovského a vdoveckého dôchodku, a sirotského dôchodku), ktorí nemajú pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežijú v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti,

- poberatelia dávky v hmotnej núdzi a osoby spoločne posudzované s poberateľom dávky vhmotnej núdzi.

Zmena odberného miesta

Zmena odberného miesta nie je možná. Ak ste napr. predali nehnuteľnosť a kúpili inú, budete sa musieť najprv odhlásiť ako platiteľ na starej nehnuteľnosti cez nasledujúci link:

https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/odhlasenie

Následne je možné sa prihlásiť ako nový platiteľ na novej adrese (postup sme už popísali vyššie):

‍https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/prihlasenie

Rovnaký postup platí aj pre zmenu adresy doručovania SIPO lístkov. 

Čo sú SIPO platby

SIPO (sústredené inkaso platieb obyvateľstva) je jednoduchá a praktická služba slovenskej pošty, kde prostredníctvom jediného dokladu môžete zaplatiť poplatky za vodu, plyn, elektrickú energiu, nájomné, káblové televízie či dokonca splátky úverov. Stačí sa obrátiť na vašich dodávateľov služieb – plynu,elektriny, vody, predplatného atď. a požiadajte ich o možnosť úhrady SIPOm. 

Odpovede na všetky dôležité otázky ohľadom SIPO nájdete tu: https://www.posta.sk/subory/998/sipo-faq.pdf


Nenašli ste čo ste hľadali?

Aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom a aké sú ich výhody a nevýhody?

Ak hľadáte pre seba nové bývanie a pozeráte ponuku aj medzi novostavbami, určite ste sa stretli s pojmami “byt” a “apartmán”. V nasledujúcom texte Vám vysvetlíme základné rozdiely medzi nimi, ich výhody a nevýhody a na čo si dávať pozor.

Čítať teraz

Chcete predať svoj domov? Aj takéto ťažkosti vás môžu postretnúť na ceste za úspechom

Predávanie domu nie je až tak jednoduchý proces, ako by ste si mohli myslieť predtým, než ste sa doň vôbec pustili. Je doň totiž zapletených oveľa viac aspektov ako sa Vám zo začiatku mohlo zdať a v mnohých z nich zohrávajú emócie obrovskú rolu.

Čítať teraz

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku - stále sa oplatí?

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok.

Čítať teraz

Kúpa pozemku - na čo si dávať pozor?

Ak hľadáte pozemok vhodný na výstavbu, ako prvé by ste sa mali skontrolovať územnoplánovaciu informáciu UPI pre predmetné parcely, nakoľko tá je pre Vás smerodajná (o vydanie UPI môže požiadať na príslušnom stavebnom úrade ktokoľvek). 

Čítať teraz

Rozdiel medzi matrikou a notársky overeným podpisom

V prípade, že potrebujete overiť podpis na listine, napr. na kúpnej zmluve, máte dve možnosti: buď vyhľadať najbližšieho notára, alebo navštíviť matriku (mestský / obecný úrad). V nasledujúcom texte Vám pokúsime priblížiť, ktorý úrad sa Vám viac oplatí.

Čítať teraz