Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Pozemok sa môže nachádzať v zastavanej časti obce, t.j. v intraviláne, alebo mimo nej, t.j. v extraviláne. Táto informácia je dôležitá z hľadiska delenia pozemku, možnej výstavby, ale aj pri kúpe pozemku ako takej. 

Pozemok sa môže nachádzať v zastavanej časti obce, t.j. v intraviláne, alebo mimo nej, t.j. v extraviláne. Táto informácia je dôležitá z hľadiska delenia pozemku, možnej výstavby, ale aj pri kúpe pozemku ako takej. 

Ako sa dozviem či je môj pozemok v intraviláne alebo extraviláne?

Toto je pomerne jednoduché. Musíte si pozrieť list vlastníctva (LV) k danému pozemku a podľa čísla v stĺpci "umiestnenie pozemku" zistíte kde sa pozemok nachádza. Pokiaľ je tam číslo 1, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce, čiže v intraviláne. Pokiaľ je tam číslo 2, pozemok je umiestnený mimo zastavaného územia obce, čiže v extraviláne.

list vlastníctva nehnuteľnosť v intraviláne a v extraviláne

List vlastníctva si jednoducho dohľadáte na webovej lokalite www.mapka.gku.sk zadaním adresy do vyhľadávania. Podrobnejší manuál nájdete aj v našom ďalšom príspevku, ktorý sa venuje vyhľadávaniu listu vlastníctva TU.

Pri zadaní názvu obce na stránke mapka.gku.sk do vyhľadávania, Vám táto aplikácia krásne vykreslí hranice intravilánu obce, pre prípad že nemáte čas vyhľadávať list vlastníctva, ide o šikovného pomocníka (viď. príklad nižšie).

Zelená hranica vyznačuje intravilán obce a oddeľuje ju od extravilánu

 

Možnosť stavať v extraviláne

V zásade fakt, že pozemok sa nachádza v extraviláne, nerozhoduje o tom, či na danom pozemku môžete stavať. Rozhoduje územný plán obce a pozemok v extraviláne kľudne môže byť určený na výstavbu.  

Ak je spracovaný územný plán obce a daný pozemok nie je určený na výstavbu požadovaného druhu, je potrebné požiadať o zmenu územného plánu. 

Pokiaľ pre daný pozemok nie je spracovaný územný plán obce, je potrebné sa riadiť v zmysle platného stavebného zákona a zároveň pozemok vyňať z pôdneho fondu. 

S týmto je spojená aj problematika vynímania pozemku z pôdneho fondu. Za vyňatie pozemku si môže úrad vypýtať nemalý poplatok na základe BPEJ (bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky), ale tu nebudeme zachádzať do detailov, nakoľko je to pomerne rozsiahla téma. Vyňatiu pozemku sa venujeme v samostatnom článku.

Drobenie pozemku

Treba si dávať pozor ak máte záujem o kúpu väčšieho pozemku v extraviláne a následne ho chcete drobiť na menšie parcely. Sú tu zákonné obmedzenia a treba sa poradiť s odborníkom. Avšak v zásade platí, že:

Ak zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu ( alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov pozemok menší ako 2 000 m2 , ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2 , ak ide o lesný pozemok (§ 23 bod 1). Bližšie informácie nájdete v zákone č. 180/1995 Z. z.

Príklad: Ak kúpite parcelu s výmerou 4 000 m2 a chcete ju následne rozdeliť na dva pozemky, je to možné, avšak oba novovzniknuté pozemky musia mať 2 000 m2. Ani jeden z pozemkov nemôže byť menší ako 2 000 m2. Ak kupujete pozemok s výmerou 3999m 2 a menšou, nie je ho možné deliť na menšie diely.

Obmedzenia pri kúpe pozemku v extraviláne

V roku 2014 nastala na Slovensku zmena legislatívy, ktorá priniesla viacero obmedzujúcich pravidiel spojených s nadobúdaním poľnohospodárskej pôdy. Nakoľko ústavný súd SR rozhodol o spornosti týchto obmedzení, je od 11.02.2019 možný nákup poľnohospodárskej pôdy vo veľmi zjednodušenom režime. V súčasnosti sa prevod poľnohospodárskej pôdy riadi štandardným postupom ako ktorékoľvek iné pozemky. Nakoľko sa pripravuje ďalšia zmena legislatívy, je veľmi pravdepodobné, že v dohľadnej dobe sa stav opäť zmení a s tým prídu nové obmedzenia. Preto ak zvažujete kúpu poľnohospodárskej pôdy, po legislatívnej stránke veci je teraz ten najlepší čas. 

Máte otázku?

Radi Vám v rámci kapacít poradíme
Ďakujeme! Vašu správu sme dostali a pokúsime sa na ňu odpovedať ..
Oops! Niečo sa pokazilo, skúste znova prosím.

Mohlo by Vás ešte zaujímať

Späťvzatie návrhu na vklad

Môže nastať niekoľko okolností prečo by navrhovatelia, respektíve účastníci konania mohli chcieť vziať návrh na vklad späť. Späťvzatie návrhu na vklad alebo zápis vlastníckeho či iného práva k nehnuteľnosti znemená, že Okresný úrad, katastrálny odbor v tomto prípade konanie preruší alebo zastaví.
Čítať teraz

Zápis skolaudovanej stavby do katastra nehnuteľností

Ako postupovať pri zápise skolaudovanej stavby do katastra nehnuteľností, na čo si dávať pozor, či vzor žiadosti o zápis stavby nájdete v nasledujúcom manuáli.
Čítať teraz

Rozdiel medzi prerušením, zastavením a zamietnutím konania na katastri

Počas našej praxe sme sa stretli s prípadmi, kedy klienti podali podpísané zmluvy s návrhom na vklad na kataster a následne obdržali z katastra list, že konanie bolo prerušené. Okrem prerušenia konania, kataster môže konanie aj zastaviť, alebo zamietnúť. V nasledujúcom texte vám vysvetlíme, kedy tak môže urobiť a čo to pre vás znamená. 
Čítať teraz

Novela katastrálneho zákona

Novela katastrálneho zákona a vykonávacej vyhlášky priniesli so sebou od októbra 2018 zmeny. Prečítajte si v našom článku aké.
Čítať teraz

Čítanie z listu vlastníctva

List vlastníctva je základný dokument, ktorý nám poskytne informačný prehľad o nehnuteľnosti. List vlastníctva je možné vyhľadať podľa vlastníka, parcely, alebo čísla domu. Aká je jeho forma, obsah a využitie sa dočítate v našom článku.
Čítať teraz