Všetci dobre vieme, že fotky sú jedným z najdôležitejších aspektov pri rozhodovaní či na prehliadku ísť alebo nie. Zlé fotografie môžu odradiť záujemcov a znížiť tak záujem o Vašu nehnuteľnosť. Ako predávajúci by ste určite radšej mali zástup kupujúcich pripravených zaplatiť aj viac než ste si pôvodne pýtali. A preto by ste fotografie vašej nehnuteľnosti nemali podceňovať.
Pred tým, než chytíte do ruky fotoaparát, je dobré si priestor na fotenie pripraviť. Znamená to upratať si väčšinu osobných vecí a poschovávať zbytočnosti. Ustelte postele, schovajte riad z kuchyne, odložte všetku kozmetiku z kúpeľne. Pamätajte, čím čistejší priestor tým krajšie budú fotky vyzerať.
Najdôležitejšie pre kvalitnú fotku je dostatok svetla a preto odostrite všetky okná, zdvihnite žalúzie odstráňte všetko čo by mohlo blokovať prienik svetla do interiéru. Ak je to potrebné rozsvieťte svetlá. Pokiaľ máte dostatok svetla zvonku, nie je potreba za každú cenu rozsvecovať všetky svetlá. Väčšinou majú inú farebnosť než prirodzené svetlo a to môže na fotkách pôsobiť neprirodzene. Väčšinou však platí čím viac svetla, tým lepšie.
Aj keď je svetlo skvelým pomocníkom taktiež môže fotenie znepríjemniť. Priame slnečné svetlo dopadajúce cez okná do bytu spôosobí, že tieto miesta budú presvetlené, zatiaľ čo zvyšok fotografie tmavý. Vysokému kontrastu sa chceme vyhnúť (pokiaľ nie sú takéto svetelné podmienky Vašim zámerom). Pre amatérskych fotografov je dobré vybrať si deň kedy je mierne pod mrakom, aby ste mali svetla dostatok, ale nemuseli ste bojovať s ostrými svetelnými lúčmi.
Ideálne je zistiť si svetelné podmienky danej nehnuteľnosti ešte pred fotením. Rolu hrá najmä orientácia bytu, aby ste vedeli kedy je byt najsvetlejší.
Idelánym zariadením na fotenie interiérov je samozrejme fotoaparát, v najlepšom prípade digitálna zrkadlovka, ale dnes existujú aj veľmi kvalitné menšie kompaktné fotoaparáty. Fotoaparáty v mobiloch už dnes fotia tiež obstojne ale pri fotení nehnuteľností sa im radšej vyhnite. Najmä pri horších svetelných podmienkach nemajú dostatočnú kvalitu.
Potrebovať budete určite aj statív. Pomôže Vám dosiahnuť rovné línie, ktoré sú veľmi dôležité a pokiaľ nemáte dostatočne veľa svetla, fotky budú ostrejšie než by ste fotili z ruky, kedy sa aj jemný tras rúk premietne do ostrosti fotografie.
Tým, ktorí nevedia pracovať s fotoaparátom, môžete pomôcť automatický mód, aj keď ho veľmi neodporúčam. V ideálnom prípade si prepnite fotoaparát do manuálneho módu ak ním disponuje. Najdôležitejšie pre Vás budú 3 premenné a to - expozícia (expozičný čas), clona a ISO.
Je to dlžka času počas ktorého sa otvorí uzávierka a dovolí svetlu dopadať na snímač vo fotoaparáte. Čím vyšší čas, tým viac svetla stihne dopadnúť na snímač. Pri statíve sa nemusíme až tak báť o roztrasené zábery spojené s vyšším expozičným časom. Preto nastavte pokojne expozíciu pod 1/60s. Príliš dlhé expozičné časy môžu pri menej kvalitných fotoaparátoch spôsobiť zníženie kvality výslednej fotky.
TIP: Používajte oneskorenie spúšte, (väčšina fotoaparátov má možnosť 2 sekundovej oneskorenej samospúšte) aby ste zamedzili rozkmitaniu fotoaparátu pri jej stlačení. Môže to fotku rozmazať pokiaľ máte nastavený dlhý čas expozície.
Pri fotení nehnuteľností je väčšinou dôležité aby bola čo najväčšia časť fotky ostrá a preto je potrebné použiť vyššiu clonu. Ideálne je držať sa niekde medzi 7 a 10. Výnimku tvoria detaily kedy chcete upriamiť pozornosť na Vami zvolený predmet. Vtedy je vhodné použitie nižšej clony.
Rozdiel v použití nízkej a správnej clony
ISO je citlivosť filmu. Čím vyššie IOS tým svetelnejšia fotka, ale aj zvýšený šum, ktorý znižuje kvalitu fotky. Keďže pracujeme so statívom, môžeme si dovoliť vyšší expozičný čas, a teda nižšie ISO. Držte jeho hodnoty pod 300 ak je to možné ideálne na najnižšej možnej hodnote.
Nič nedokáže pokaziť dobrú fotku tak ako krivý horizont alebo krivé vertikálne línie. Bežnému človeku na takejto fotke bude niečo vadiť a možno ani nebude vedieť čo. V interiérovej fotografii musia byť línie v dokonalom 90 stupňovom uhle.
Pokiaľ robíme kolmú fotku, musíme mať vertikálne aj horizontálne línie perfektne kolmé. Ak sa jedná o fotku šikmo do rohu, alebo o netypické priestory, je dôležité mať rovné iba vertikálne línie.
Ak je to možné, vyvarujeme sa fotografiám, ktoré sú na pomedzí kolmej a šikmej fotografie, ktoré vyzerajú ako keby sme sa nevedeli rozhodnúť, ktorý typ kompozície sme chceli zvoliť.
Príklad správneho fotenia kolmo - vertikálne a horizontálne línie sú kolmé na seba.
Príklad správneho fotenia do rohu - rovné vertikálne línie
Výška fotoaparátu sa môže líšiť v závislosti od miestnosti ale väčšinou nič nepokazíte ak budete fotiť približne z výšky 1 - 1,2m. Výška fotoaparátu by mala byť o niečo vyššia než je plocha dominantného nábytku v miestnosti - postel, gauč, kuchynská linka, stôl... . Záleží taktiež aj od výšky miestnosti. Až na výnimočné prípady nefotíme z výšky očí.
Kompozícia je veľmi dôležitá. Je treba mať na pamäti, že fotíme priestory a nie nábytok. Preto by na žiadnej fotke nemal byť nábytok tým hlavným objektom nášho záujmu, ale mal by iba dotvárať priestor.
Príklad zlej kompozície
Najznámejšie a najuniverzálnejšie používané pravidlo kompozície. Využíva rozdelenie obrazu pomyselnými zvislými a vodorovnými čiarami na tretiny. Tieto pomyselné čiary sú akýmsi vodítkom, ktorý nám pomáha hľadať styčné body pri kompozícií. Veľakrát sa nám fotografia rozdelí na tri časti medzi podlahu, strednú časť fotografie a vrchnú časť - strop a steny. Ak chceme zachovať zlatý rez mali by sme si na toto dávať pozor. Zbystriť by sme mali taktiež vždy keď nám jedna z týchto častí zaberá viac než tretinu fotografie.
Fotenie interiérov nie až tak zložité. Pokiaľ dodržíte vyššie uvedené zásady, bude vaša fotka ďaleko prevyšovať všetky, ktoré sa nimi neriadia. A tých je na realitnom trhu stále bohužiaľ väčšina.
Profesionálne fotografie, spoločne s virtuálnou obhliadkou a 3D pôdorysom vám radi vyhotovíme v rámci našej služby #bezprovízie.
Pekné fotenie!