V priemere klientom na provízii ušetríme 2435€
Máte otázku?

Napíšte nám ju sem a my Vám ZADARMO odpovieme

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chcete predať svoj domov? Aj takéto ťažkosti vás môžu postretnúť na ceste za úspechom

Stiahnuť

Predávanie domu nie je až tak jednoduchý proces, ako by ste si mohli myslieť predtým, než ste sa doň vôbec pustili. Je doň totiž zapletených oveľa viac aspektov ako sa Vám zo začiatku mohlo zdať a v mnohých z nich zohrávajú emócie obrovskú rolu.

Ako realitní makléri, ktorí si podobným procesom prešli s množstvom svojich spokojných klientov, presne vieme, na čo sa musíte pripraviť a čomu sa v tomto procese určite nevyhnete. Každá situácia sa predsa ľahšie rieši, keď ste na ňu dostatočne pripravený.

Z toľkého množstva realitných agentúr si skutočne neviete vybrať

Nájsť toho správneho realitného makléra môže byť zo začiatku jednou z najzložitejších vecí. Hneď ako sa totiž pustíte do hľadania toho konkrétneho, objaví sa obrovské množstvo agentúr, pri ktorých častokrát vôbec netušíte, ktorej z nich a nakoľko môžete dôverovať.

Práve preto je dôležité, aby ste si urobili prieskum trhu, vrátane porovnávania jednotlivých realitných agentúr, ich skúseností, počtu spokojných klientov a približných súm, v ktorých sa cez nich predávané domy pohybujú. Len tak zistíte, či človek, s ktorým budete neskôr riešiť predaj svojho domu, je naozaj skutočným odborníkom a môžete mu dôverovať.

Musíte niečo zmeniť, premaľovať či vyhodiť

Niekedy môže byť nesmierne ťažké uvedomiť si, že pre úspešný predaj vášho domu, bude treba nejaké tie maličkosti aspoň trošku pozmeniť. Možno Vám Vami vybraný realitný maklér niektoré veci vo vašom domove skritizuje, robí to však s dobrým úmyslom. Je samozrejmé, že máte pocit, že Váš domov je dokonalý taký, aký je. Niekedy však aj malé drobnosti dokážu zmeniť výsledný efekt, akým vaša nehnuteľnosť pôsobí na prípadných kupujúcich.

Nechajte si preto poradiť a riaďte sa pokynmi odborníkov. Ich prácou je predsa len hlavne to, aby Vám správne poradili a pomohli Vám čo najlepšie predať Váš dom.

V prípade obhliadky by ste nemali byť prítomný

Aj keď ste možno neboli vopred dohodnutí, pokojne sa môže stať, že Váš agent privedie na obhliadku potencionálnych kupujúcich v momente, keď ste uprostred nejakej práce a Vy budete musieť okamžite opustiť svoj dom. Aj keď sa Vám možno nechce a už i tak máte problém s tým, že svoj dom vystavujete na obdiv cudzím ľuďom, verte, že ani oni to nemajú jednoduché.

Musia totiž navštíviť cudziu nehnuteľnosť s pocitom, že sa prechádzajú po majetku, ktorý im ešte nepatrí. Ich nepokoj sa zvýši o to viac, ak im svoju nedôveru vyjadríte svojou prítomnosťou v čase obhliadky a budete tak kontrolovať každý ich pohyb.

Kupujúci sa z nejakého dôvodu neobjavil

Neberte si prípadné zrušenie objednávky kupujúcim osobne. Niekedy sa jednoducho postupným prezeraním ostatných domov zdržia a k poslednému sa nedostanú alebo sa im niektorí z už prezentovaných zapáči natoľko, že sa rozhodnú poslednú obhliadku zrušiť. Všetci dobre vieme, ako veci fungujú pri kúpe nového domu. Okrem finančného stropu sa totiž riadime aj intuíciou a pocitom, ktorý z danej nehnuteľnosti máme.

Preto nezúfajte, na Váš dom určite čaká zástup záujemcov a jedno, dve zrušenia na poslednú chvíľu na tom nič nezmenia.

Už sa doma necítite tak, ako predtým

Základným princípom domu na predaj je, že sa občas budete musieť vzdať niektorých zo svojich osobných vecí a uložiť ich niekam, kde ich prípadní kupujúci nebudú mať na očiach. Následne sa však pokojne môže stať, že sa už doma nebudete cítiť tak ako predtým. To je celkom bežný jav, ktorý však budete v záujme zvýšenia predajnosti svojej nehnuteľnosti musieť pretrpieť. Pocit domova Vám časom určite nahradí skvelý pocit s úspešného predaja.

Niektoré ponuky sú skutočne pod cenu

Občas sa stáva, že kupujúci skutočne ponúkne cenovú ponuku, ktorá absolútne nekorešponduje s tým, čo ste si predstavovali. Viete, že Váš dom má o niekoľko percent vyššiu cenu a kvôli znechuteniu sa Vám nechce ani len vyjednávať. V tomto prípade však robíte veľkú chybu. Väčšina potencionálnych kupujúcich totiž chce v prvom rade zjednávať, aj preto začnú od najnižšej ceny, ktorú sú ochotní zaplatiť.

Práve preto sa nenechajte odradiť a skúste sa naučiť čaru kompromisu. Je až neuveriteľné, ako inak dokážu ľudia reagovať, keď im ukážete, že Vám záleží na ich názore a pri zjednávaní ceny beriete do úvahy aj ich potreby.

Celé to trvá dlhšie ako ste očakávali

Aj napriek tomu, že sa Vám môže zdať, že predaj Vášho domu trvá príliš dlho, buďte trpezlivý. Nie všetko vždy ide ľahko a občas treba na toho správneho kupca počkať dlhšie. Základom je, aby ste si podobné veci nebrali osobne a radšej boli trpezlivý, ako by ste sa mali hnevať na svojho makléra. Samozrejme, že je dôležité presvedčiť sa o tom, že robí všetko, čo je v jeho silách, aby predaj Vášho domu bol nakoniec úspešný, dôvera je však vo vzťahu k nemu kľúčová.

Nechcete sa so svojím domom lúčiť

Niekedy je ťažké rozlúčiť sa s domom aj v prípade, že ste ho úspešne predali a tešíte sa. Viažu sa naň totiž mnohé spomienky, ktoré spoločne s ním musíte nechať ísť. Všetky vianočné večierky v obývačke a spoločné obedy za oválnym kuchynským stolom musia zostať už len vo vašich spomienkach. Inak celý úspech z predaja zatieni Vaša vlastná depresívna nálada.

Predaj domu totiž nie je len tak. Je to emotívny proces, ktorý si okrem profesionality vyžaduje i osobný prístup, ktorý netreba podceňovať. Práve naopak.

Aj preto sú tu pre Vás naši makléri, ktorým nechýba pochopenie a osobný prístup.

 


Nenašli ste čo ste hľadali?

Aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom a aké sú ich výhody a nevýhody?

Ak hľadáte pre seba nové bývanie a pozeráte ponuku aj medzi novostavbami, určite ste sa stretli s pojmami “byt” a “apartmán”. V nasledujúcom texte Vám vysvetlíme základné rozdiely medzi nimi, ich výhody a nevýhody a na čo si dávať pozor.

Čítať teraz

Koncesionárske poplatky a SIPO platby

Ak ste sa po kúpe nehnuteľnosti stali ako fyzická osoba novým odberateľom elektriny, automaticky Vám vzniká povinnosť platiť koncesionárske poplatky RTVS. Prečítajte si o tom viac.

Čítať teraz

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku - stále sa oplatí?

Bývať v blízkosti Bratislavy, ale zároveň využívať výhody života v Rakúsku - to je lákavá ponuka pre mnohých Slovákov. Nejde iba o lepšie cesty, absenciu zápch, kvalitnejšie potraviny, alebo lepšie zdravotné služby, na ktoré ľudia s trvalým pobytom majú nárok.

Čítať teraz

Kúpa pozemku - na čo si dávať pozor?

Ak hľadáte pozemok vhodný na výstavbu, ako prvé by ste sa mali skontrolovať územnoplánovaciu informáciu UPI pre predmetné parcely, nakoľko tá je pre Vás smerodajná (o vydanie UPI môže požiadať na príslušnom stavebnom úrade ktokoľvek). 

Čítať teraz

Rozdiel medzi matrikou a notársky overeným podpisom

V prípade, že potrebujete overiť podpis na listine, napr. na kúpnej zmluve, máte dve možnosti: buď vyhľadať najbližšieho notára, alebo navštíviť matriku (mestský / obecný úrad). V nasledujúcom texte Vám pokúsime priblížiť, ktorý úrad sa Vám viac oplatí.

Čítať teraz