Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Ako určiť cenu nehnuteľnosti

Čítanie na 5 minút
Prílohy k príspevku

Predávate dom / byt / pozemok, ale neviete ako určiť tú správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu - pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Naša realitná kancelária Vám ponúka vypracovanie tzv. cenovej mapy zadarmo. Prezradíme Vám aj ako pri stanovení ceny postupujeme.

Plánujete predávať dom / byt / pozemok, ale neviete ako určiť tú správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu - pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Naša realitná kancelária Vám ponúka vypracovanie tzv. cenovej mapy zadarmo. Prezradíme Vám aj ako pri stanovení ceny postupujeme.

Pri vytváraní cenovej mapy je pre nás podstatné mať čo najobsiahlejšie vstupné údaje, aby sme vedeli vybrať čo najrelevantnejšie obdobné ponuky na porovnanie a získanie orientačnej trhovej ceny danej nehnuteľnosti.

Začíname lokalitou

Dôležitá je presná adresa nehnuteľnosti, pretože už na základe Google street view si vieme overiť napr. výšku bytového domu, posúdiť okolie, vidíme či sa na prízemí nachádzajú obchodné priestory, pivnice, byty atď.

Výmera (Podlahová plocha bytu)

Rovnako je pre nás dôležité vedieť presnú výmeru bytu v m2 a to bez započítania balkóna, loggie, terasy či pivnice. Rovnako aj porovnávané ponuky očisťujeme od týchto výmer, aby sme dostali čo najrelevantnejšiu hodnotu na m2.

Výmeru vieme častokrát vyčítať aj z listu vlastníctva (LV), ale pre nájdenie LV potrebujeme vedieť presnú adresu a meno majiteľa nehnuteľnosti. 

Príslušenstvo

Na cenu nehnuteľnosti má vplyv príslušenstvo samotného bytu/domu, preto potrebujeme vedieť napr. či má byt balkón, loggiu, terasu, pripadne pivnicu, garáž, vyhradené parkovacie státie apod. Toto všetko vplýva na výsledný odhad.

Pre porovnanie sa snažíme vyberať 3 ponuky bytov z čo najbližšieho okolia, ideálne z rovnakej ulice resp. sídliska, v čo najpodobnejších objektoch. Podľa toho aké ponuky sme vybrali na porovnanie sa individuálne venujeme špecifikácii ďalších parametrov a ich vplyvu na odhadovanú cenu.

Stav bytu

Dôležitá informácia pre nás je či je nehnuteľnosť v pôvodnom stave, obývateľná / v dezolátnom stave, či bola zrealizovaná čiastočná rekonštrukcia, kompletná rekonštrukcia, poprípade nadštandardná rekonštrukcia, alebo či ide o novostavbu. V tomto prípade nám najviac pomôže keď majiteľ priloží niekoľko fotografií nehnuteľností (ideálne kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, spálňa, balkón resp. výhľad). Rovnako individuálne posudzujeme vplyv na cenu podľa porovnávaných ponúk a ich stavu. 

Tiež sa snažíme klientom vysvetliť, prečo je dôležité správne určiť stav rekonštrukcie. Kompletná rekonštrukcia musí obsahovať úplne všetko vrátane rozvodov vody, odpadu a elektriny. Tak isto je potrebné zohľadniť vek rekonštrukcie, lebo aj keď bol byt prerobený kompletne, ale viac ako pred 10 rokmi, nehnuteľnosť je už čiastocne “vybývaná” a táto rekonštrukcia nepredstavuje rovnaký pozitívny vplyv na cenu ako nedávna rekonštrukcia.

Vybavenie bytu

Rovnako je dôležité, či sa byt predáva kompletne (pekne) zariadený / zariadenie je staršie / je bez zariadenia len so vstavaným nábytkom / alebo ako holobyt. 

Okolie

V prípade okolia sa posudzuje dostupnosť parkovania, dopravného napojenia, občianskej vybavenosti v blízkom okolí , aj v porovnaní s konkurenčnými ponukami. Vždy pristupujeme k hodnoteniu parametrov individuálne.

Iné

Ak chcete získať čo najpresnejší odhad ceny Vašej nehnuteľnosti, skúste nám o nej povedať čo najviac.

Radi Vám vypracujeme cenové odporúčanie pre predaj Vašej nehnuteľnosti, stačí jednoducho vyplniť formulár TU. Je na Vás či sa potom pre našu službu #bezprovízie rozhodnete.

Máte otázku?

Radi Vám v rámci kapacít poradíme
Ďakujeme! Vašu správu sme dostali a pokúsime sa na ňu odpovedať ..
Oops! Niečo sa pokazilo, skúste znova prosím.

Mohlo by Vás ešte zaujímať

Úschova peňazí v banke - banková vinkulácia

Pri kúpe nehnuteľnosti je viacero spôsobov ako previesť peniaze druhej strane. Medzi tie najbezpečnejšie spôsoby patrí banková vinkulácia. Čo to je, koľko Vás bude stáť či aký je rozdiel oproti notárskej úschove sa dočítate v našom manuáli.
Čítať teraz

Ako určiť cenu nehnuteľnosti

Predávate dom / byt / pozemok, ale neviete ako určiť tú správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu - pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Naša realitná kancelária Vám ponúka vypracovanie tzv. cenovej mapy zadarmo. Prezradíme Vám aj ako pri stanovení ceny postupujeme.
Čítať teraz

Aké sú možnosti predaja Vašej nehnuteľnosti ak máte hypotéku?

Existujú tri možnosti, ktoré Vám umožňujú predať Vašu nehnuteľnosť, na ktorej máte záložné právo v prospech financujúcej banky.
Čítať teraz

Potvrdenie o nedoplatkoch od správcu

Ak predávate byt, povinnou prílohou k zmluve o prevode vlastníctva bude vyhlásenie správcu domu o tom, že ako vlastník bytu, resp. nebytového priestoru nemáte žiadne nedoplatky na úhradách za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru. Potvrdenie o nedoplatkoch je zároveň povinnou prílohou pri podávaní návrhu na vklad do katastra.
Čítať teraz

Kúpno predajná zmluva pri predaji nehnuteľnosti + vzor kúpna zmluva

Ako vyplniť kúpnu zmluvu, krok po kroku. Povinné náležitosti kúpnej zmluvy pri predaji bytu, domu a pozemku s odporúčaniami ako predísť zbytočným chybám na katastri. Získajte rýchly prehľad ako na zostavenie kúpno predajnej zmluvy pri predaji Vášho bytu, domu či pozemku aj so vzorom kúpnej zmluvy.
Čítať teraz