V priemere klientom na provízii ušetríme 2435€
Máte otázku?

Napíšte nám ju sem a my Vám ZADARMO odpovieme

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Ako určiť cenu nehnuteľnosti

Stiahnuť

Plánujete predávať dom / byt / pozemok, ale neviete ako určiť tú správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu - pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa Váš predaj naťahovať. Naša realitná kancelária Vám ponúka vypracovanie tzv. cenovej mapy zadarmo. Prezradíme Vám aj ako pri stanovení ceny postupujeme.

Pri vytváraní cenovej mapy je pre nás podstatné mať čo najobsiahlejšie vstupné údaje, aby sme vedeli vybrať čo najrelevantnejšie obdobné ponuky na porovnanie a získanie orientačnej trhovej ceny danej nehnuteľnosti.

Začíname lokalitou

Dôležitá je presná adresa nehnuteľnosti, pretože už na základe Google street view si vieme overiť napr. výšku bytového domu, posúdiť okolie, vidíme či sa na prízemí nachádzajú obchodné priestory, pivnice, byty atď.

Výmera (Podlahová plocha bytu)

Rovnako je pre nás dôležité vedieť presnú výmeru bytu v m2 a to bez započítania balkóna, loggie, terasy či pivnice. Rovnako aj porovnávané ponuky očisťujeme od týchto výmer, aby sme dostali čo najrelevantnejšiu hodnotu na m2.

Výmeru vieme častokrát vyčítať aj z listu vlastníctva (LV), ale pre nájdenie LV potrebujeme vedieť presnú adresu a meno majiteľa nehnuteľnosti. 

Príslušenstvo

Na cenu nehnuteľnosti má vplyv príslušenstvo samotného bytu/domu, preto potrebujeme vedieť napr. či má byt balkón, loggiu, terasu, pripadne pivnicu, garáž, vyhradené parkovacie státie apod. Toto všetko vplýva na výsledný odhad.

Pre porovnanie sa snažíme vyberať 3 ponuky bytov z čo najbližšieho okolia, ideálne z rovnakej ulice resp. sídliska, v čo najpodobnejších objektoch. Podľa toho aké ponuky sme vybrali na porovnanie sa individuálne venujeme špecifikácii ďalších parametrov a ich vplyvu na odhadovanú cenu.

Stav bytu

Dôležitá informácia pre nás je či je nehnuteľnosť v pôvodnom stave, obývateľná / v dezolátnom stave, či bola zrealizovaná čiastočná rekonštrukcia, kompletná rekonštrukcia, poprípade nadštandardná rekonštrukcia, alebo či ide o novostavbu. V tomto prípade nám najviac pomôže keď majiteľ priloží niekoľko fotografií nehnuteľností (ideálne kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, spálňa, balkón resp. výhľad). Rovnako individuálne posudzujeme vplyv na cenu podľa porovnávaných ponúk a ich stavu. 

Tiež sa snažíme klientom vysvetliť, prečo je dôležité správne určiť stav rekonštrukcie. Kompletná rekonštrukcia musí obsahovať úplne všetko vrátane rozvodov vody, odpadu a elektriny. Tak isto je potrebné zohľadniť vek rekonštrukcie, lebo aj keď bol byt prerobený kompletne, ale viac ako pred 10 rokmi, nehnuteľnosť je už čiastocne “vybývaná” a táto rekonštrukcia nepredstavuje rovnaký pozitívny vplyv na cenu ako nedávna rekonštrukcia.

Vybavenie bytu

Rovnako je dôležité, či sa byt predáva kompletne (pekne) zariadený / zariadenie je staršie / je bez zariadenia len so vstavaným nábytkom / alebo ako holobyt. 

Okolie

V prípade okolia sa posudzuje dostupnosť parkovania, dopravného napojenia, občianskej vybavenosti v blízkom okolí , aj v porovnaní s konkurenčnými ponukami. Vždy pristupujeme k hodnoteniu parametrov individuálne.

Iné

Ak chcete získať čo najpresnejší odhad ceny Vašej nehnuteľnosti, skúste nám o nej povedať čo najviac.

Radi Vám vypracujeme cenové odporúčanie pre predaj Vašej nehnuteľnosti, stačí jednoducho vyplniť formulár TU. Je na Vás či sa potom pre našu službu #bezprovízie rozhodnete.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Ako funguje realitná služba #bezprovízie - krok za krokom

Nie je Vám jasné ako funguje naša realitná služba #bezprovízie? V ktorom kroku prídeme nafotiť vašu nehnuteľnosť, alebo ako prebieha platba za náš balík? Prečítajte si nasledujúci text, ktorý Vás prevedie celým postupom úspešného predaja nehnuteľnosti.

Čítať teraz

Aké sú možnosti predaja Vašej nehnuteľnosti ak máte hypotéku?

Existujú tri možnosti, ktoré Vám umožňujú predať Vašu nehnuteľnosť, na ktorej máte záložné právo v prospech financujúcej banky.

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 1 - Rezervácia nehnuteľnosti

Ak ste sa dostali do štádia, že Vaša nehnuteľnosť si našla svojho záujemcu, dohodli ste sa na kúpnej cene a podmienkach zmluvy, gratulujeme Vám! No netreba zabúdať na to, že aj ďalšie kroky sú veľmi dôležité. V prípade, že využívate služby nášej právnej pomoci, celým procesom Vás bude sprevádzať a dohliadať naň náš odborník.

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 2 - Zaistenie financovania nehnuteľnosti

Rozlišujeme dva základné spôsoby financovania kúpy nehnuteľnosti a to: hypotékou alebo vlastnými prostriedkami. V prípade ak kupujúci bude financovať kúpu nehnuteľnosti pomocou hypotekárneho úveru, musí počítať s niekoľkými úkonmi, ktoré bude potrebné urobiť medzi podpisom rezervačnej zmluvy a podpisom kúpnej zmluvy. K tomu, aby banka schválila hypotéku bude potrebovať okrem údajov od kupujúceho (žiadateľa) aj návrh kúpnej zmluvy a znalecký posudok. 

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 3 - Kúpna zmluva

Príprava a pripomienkovanie kúpnej zmluvy. Pokiaľ ste išli podľa nášho postupu, väčšinu podkladov bude mať právnik k dispozícii už z procesu prípravy rezervačnej zmluvy. Ale vo všeobecnosti bude potrebovať podobné podklady uvedené v odstavci ”Základné údaje v rezervačnej zmluve”. Zoznam sa môže v niektorých prípadoch predĺžiť, tieto situácie rozoberieme v nasledujúcom texte..

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 4 - Podanie na kataster

V deň podpisu zmlúv je logistika veľmi dôležitá. V prípade využitia služieb našej spoločnosti Vás procesom sprevádza buď odborník z právneho alebo finančného tímu. Uvedieme niekoľko rôznych scenárov závislých najmä od spôsobu financovania, resp. zabezpečenia úschovy finančných prostriedkov.

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 5 - Finančné plnenie

Najrýchlejšie prídu peniaze na účet predávajúceho pri financovaní hypotékou. Áno, je to tak, aj keď mnohokrát pre predávajúceho býva lákavejší hotovostný kupec a môže mať výhodu pri zjednávaní ceny. Tá výhoda však neplatí pokiaľ je klient už preverený finančným poradcom a má hypokartu.

Čítať teraz

Postup pri predaji nehnuteľnosti - časť 6 - Odovzdanie

Podmienky, ktoré musia byť splnené, aby ste si vedeli odovzdať nehnuteľnosť máte dojednané v kúpnej zmluve. Štandardom je termín XY dní od uhradenia celej kúpnej ceny, avšak dojednanie môže byť iné, podľa toho ako ste si ho dohodli ešte počas pripomienkovania kúpnej zmluvy.

Čítať teraz

Potvrdenie o nedoplatkoch od správcu

Ak predávate byt, povinnou prílohou k zmluve o prevode vlastníctva bude vyhlásenie správcu domu o tom, že ako vlastník bytu, resp. nebytového priestoru nemáte žiadne nedoplatky na úhradách za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru. Potvrdenie o nedoplatkoch je zároveň povinnou prílohou pri podávaní návrhu na vklad do katastra.

Čítať teraz

Znalecký posudok - kedy ho budete potrebovať a aká je jeho cena?

Znalecký posudok slúži na posúdenie hodnoty nehnuteľnosti, či už konkrétneho domu, bytu, podnikateľského objektu či pozemku. Kedy ho budete potrebovať, aká je cena za posudok a aké papiere si musíte pripraviť pre znalca? Čítajte ďalej.

Čítať teraz

Úschova peňazí v banke - banková vinkulácia

Pri kúpe nehnuteľnosti je viacero spôsobov ako previesť peniaze druhej strane. Pre predávajúceho je najvýhodnejšie získať sumu v hotovosti, alebo bankovým prevodom. Nakoľko však pri predaji nehnuteľností hovoríme o skutočne vysokých sumách, priame posielanie peňažných prostriedkov neodporúčame. Predstavíme vám bezpečnejší spôsob prevodu peňazí - tzv. banková vinkulácia.

Čítať teraz