Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Dopad koronakrízy na ceny nehnuteľností v Bratislave

Očakávania na začiatku pandémie boli aj medzi realitnými odborníkmi skôr pesimistické. Viacerí sa obávali, že tzv. koronakríza a s tým súvisiaca hospodárska kríza bude mať veľký dopad aj na realitný trh.

Očakávania na začiatku pandémie boli aj medzi realitnými odborníkmi skôr pesimistické. Viacerí sa obávali, že tzv. koronakríza a s tým súvisiaca hospodárska kríza bude mať veľký dopad aj na realitný trh. Predpokladal sa prepad cien, dokonca ešte väčší ako v roku 2008. Realita bola nakoniec taká, že chuť kupovať alebo predávať nehnuteľnosť sa naozaj výrazne znížila, no len na krátku dobu. V mesiacoch marec a apríl, kedy boli zavedené viaceré opatrenia proti šíreniu koronavírusu, bol citeľný pokles obhliadok, avšak dopyt neklesal. Dovolíme si tvrdiť, že najväčší vplyv na dopyt a ceny nehnuteľností malá (ne)ochota bánk financovať ich kúpu. Banky taktiež nevedeli predpokladať vývoj situácie a preto v mnohých prípadoch boli zavedené sprísnené podmienky pre získanie hypoték. Banky čakali v akom množstve sa uplatní možnosť žiadať o odklad splátok hypoték, avšak negatívne očakávania sa nenaplnili a toto opatrenie bolo využívané len vo veľmi miernom rozsahu ( čo sa týka Bratislavy).

Nakoľko dopyt po hypotékach stále rástol, banky čiastočne uvoľnili sprísnené podmienky a ich ochota poskytovať hypotéky zase stúpa. S tým stúpol aj dopyt po kúpe nehnuteľností a počet realizovaných obchodov. Leto v realitných podmienkach býva zväčša označované ako uhorková sezóna, no situácia bola tento rok opačná. Dopyt je podstatne vyšší ako ponuka, zásluhu na tom má určite aj fakt, že viacerí developeri odložili spustenie predajov už pripravovaných projektov s tým, že čakali ako sa bude ďalej vyvíjať situácia na trhu. 

Mierny pokles cien sme zaznamenali jedine pri prenájme, a to hlavne väčších bytov.

Analýzu realitného trhu pravidelne zverejňuje aj Bencont, nájdete ju v prílohe tohto článku. Potvrdzuje našu skúsenosť - vysoké ceny v hlavnom meste neklesli, práve naopak, rástli aj naďalej. Výstupy analýzy realitného trhu za obdobie druhého kvartálu 2020 sa dajú zhrnúť do 5 bodov: 

  • Ponuka bytov v Bratislave sa zvýšila na 2 430 voľných bytov

Počas druhého kvartálu sa dokončilo až 14 projektov, čím sa ponuka bytov v Bratislave rozšírila o 1000 bytov. Najviac voľných bytov v novostavbách je momentálne v Bratislave II (894) s priemernou cenou 3 532 € za m2.

  • Až 50% z týchto bytov predstavovali projekty v okrajových častiach Bratislavy

Išlo o lokality Jarovce, Záhorská Bystrica, Vrakuňa a vzdialená časť Lamača. Najviac bytov do ponuky však priniesol projekt ZWIRN v blízkosti bývalej Cvernovky, pri Dulovom námestí v Ružinove ( až 170 bytov v prvej etape).

  • Jednotková cena voľných bytov vzrástla na 3 528 €/m2 s DPH

Táto suma predstavuje medziročný nárast až o 17%, medzikvartálny nárast o 1,47 %. Ceny sa teda držia na rovnakej úrovni od začiatku roka. Tento nepatrný nárast je dôsledkom toho, že drahšie projekty v lukratívnych častiach boli vyvážené dostupnejším bývaním v okrajových častiach BA. Priemerná výmera voľných bytov na trhu s novostavbami je 67,67m2, čím sa priemerná absolútna hodnota bytu (v novostavbách) v Bratislave dostáva na neuveriteľných 232 tisíc euro.

  • Ceny predaných bytov sú na najvyššej hodnote

Byty v 2. kvartáli sa predali o 7,4% drahšie ako v prvom. Medziročný nárast je asi o 15%. Medzi najobľúbenejšie projekty, kde sa predali byty patria Slnečnice zóna Mesto, Nuppu, Galvániho dvory a Nový Ružinov. Dokopy sa v týchto projektoch predalo 30% bytov v novostavbe v Bratislave. 

  • Napriek dokončeným projektom stále pretrváva nedostatok bytov

Realitný trh v Bratislave nebol výrazne zasiahnutý prvou vlnou pandémie a hospodárkej krízy. Pokles cien sa ani neočakáva, vzhľadom na pretrvávajúci nedostatok bytov v hlavnom meste. Ani tohtoročný nadpriemerný prírastok nových projektov situáciu nezmení. Podľa analýzy by musel každý štvrťrok pribudnúť podobný počet nových bytov aby sa to odzrkadlilo na cene. A fakt, že polovica projektov bola v okrajových častiach hlavného mesta nerieši pretrvávajúcu nedostatok voľného bývania v centre mesta.  

Faktom je, že Bratislavský kraj nebol natoľko postihnutý prepúšťaním, aby to obmedzilo kúpnu silu obyvateľov a ako sme spomenuli v úvode, aj poskytovanie hypoték bankami sa znovu obnovilo. Preto netreba rátať s dopadom koronakrízy na ceny nehnuteľností v podobe znižovania cien. Pokiaľ sa ponuka bytov v Bratislave výrazne nezvýši, a naopak, kúpna sila obyvateľov nezníži, nie je dôvod aby ceny novostavieb nestúpali aj naďalej. Analytici predpokladajú medziročný nárast o 5%. Skôr budeme svedkami zvyšujúceho sa záujmu o bývanie v okrajových častiach Bratislavy a okolitých satelitov.

Pretrvávajúci rast cien nehnuteľností nie je len záležitosťou Bratislavy, ale celého Slovenska. Potvrdzuje to analýza NBS, podľa ktorej cena bývania medziročne narástla o 11,2%.

Pokračujte v čítaní

Zostaňte v obraze

Prehľad najnovších správ z realitného a hypotekárneho trhu raz do mesiaca