Ako v priemere klientom na provízii ušetríme 2435€?
#bezprovízie
Ako v priemere ušetríme 2435€?
#bezprovízie

Aký bude realitný trh v roku 2021?

V roku 2020 sme zaznamenali rekordný nárast cien bytov, kvôli koronakríze naopak poklesli ceny prenájmov a Bratislava aj naďalej trpela nedostatkom bývania. Aký bude rok 2021?

Druhá vlna pandémie a často nejasné kroky štátu zvyšujú neistotu ekonomickej situácie. To samozrejme vo veľkom ovplyvňuje aj realitný trh. Viacero ľudí vyčkáva a odsúva predaj a následné sťahovanie do väčšieho najmä pre neisté príjmy. Nedostatočná ponuka nehnuteľností spôsobuje to, že kupujúci sú tlačení do rýchlych rozhodnutí, keďže sa ponuky na trhu často ohrejú doslova iba niekoľko minút. 

Najproblematickejšia situácia je v hlavnom meste, kde chýba viac než 30 000 bytov na uspokojenie dopytu. Novostavby sú predané často ešte pred tým než sa začne stavať a nové projekty či etapy sa rozbiehajú veľmi pomaly a teda nie je z čoho vyberať. Ceny bytov v Bratislave rástli v roku 2020 priemerne o 12,5%, čo je najvyšší zaznamenaný jednoročný nárast cien nehnuteľností. 

Nárast cien nehnuteľností zároveň priamo zvyšuje aj ich nedostatok, pretože ľudia, ktorí by za normálnych okolností nehnuteľnosť predali, radšej vyčkávajú, pretože vedia že o pár rokov im predaj prinesie oveľa väčší výnos. Nevadí im často ani to, že byt nemajú komu prenajať. Vysoký ročný nárast cien nehnuteľností totiž väčšinou prevýši aj výnosy z jeho prenájmu. 

Navyše je v Bratislave počas pandemickej situácie bytov na prenájom veľa a ceny klesli o viac ako 10 %. Spôsobené je to najmä uvoľnením veľkého množstva bytov, ktoré boli používané na krátkodobý prenájom pre turistov, prechodom vysokých škôl na dištančnú formu výuky, alebo aj odchodom viacerých zahraničných pracovníkov zo Slovenska. 

Trendom je aj zvyšujúci sa záujem o rekreačné nehnuteľnosti. Súvisí to s viacerými faktormi. Jednak ľudia, ktorí bývajú v mestských bytoch zrazu pocítili obmedzenie pohybu oveľa silnejšie než tí, ktorí bývajú v domoch a teda si môžu vyjsť von na svoj vlastný pozemok. Vlastniť kúsok pôdy, kde by mohli tráviť čas mimo svojho domu je pre nich najväčším lákadlom. Zároveň vidia v kúpe nehnuteľnosti výhodnú investíciu, ktorá je niekoľkonásobne nižšia než kúpa nehnuteľnosti v meste. Predpokladá sa teda, že ich ceny budú rásť hlavne v turisticky zaujímavých lokalitách. 

V roku 2021 budú ceny bytov rásť predovšetkým v Bratislave. Ceny novostavieb budú mať vyššiu šancu udržať si svoju krivku rastu, než tie v starších panelových domoch. Ak odznie koronakríza vďaka očkovaniu, dá sa predpokladať mierne zvýšený rast ceny bytov. Avšak pravdepodobne už nepríde k dvojciferným nárastom cien bytov ročne, hlavne kvôli stagnácií výšky príjmov a miezd obyvateľstva.

Pokračujte v čítaní

Zostaňte v obraze

Prehľad najnovších správ z realitného a hypotekárneho trhu raz do mesiaca